Jaja ciągle drożeją. Końca podwyżek nie widać
W Polsce i krajach Unii Europejskiej z powodu zmniejszenia stad kur niosek drożeją jaja. To efekt wykrycia fipronilu oraz wystąpienia ptasiej grypy - informuje resort rolnictwa.
Wykrycie fipronilu na fermach kur niosek w Holandii, Belgii, Niemczech, a następnie w innych krajach UE, spowodowało konieczność wybicia wielu stad. We Włoszech, u największego producenta wystąpiła zaś grypa ptaków. Te zdarzenia znacznie ograniczyły produkcję.
Z jajami będzie jak z masłem? Ceny biją kolejne rekordy
Ograniczenie liczby kur niosek zbiegło się w czasie z sezonowym spadkiem produkcji jaj - zaznacza ministerstwo.
Ceny rosną na unijnym rynku od sierpnia. W większości krajów Wspólnoty w stosunku do lipca jaja podrożały o ponad 30 proc. Średnia cena sprzedaży konsumpcyjnych w UE wrasta z każdym tygodniem o około 5 proc. Tak wysokie ceny zachęciły polskich producentów do większej sprzedaży do krajów UE, a co za tym idzie zmniejszyła się podaż na rynku krajowym.
W ostatnich dwóch latach ceny jaj w naszym kraju były na niskim poziomie. Słaba była też opłacalność produkcji. W ostatnich miesiącach br. stawki jaj konsumpcyjnych i do przetwórstwa rosną. Dodatkowo wcześniejsze zakupy jaj uruchomiła branża spożywcza, w obawie przed brakami w okresie przedświątecznym.
Duże zapotrzebowanie na jaja do przetwórstwa ze strony branży spożywczej, a także branży kosmetycznej i innych, spowodowało, iż cena jaj do przetwórstwa rośnie w takim tempie, że zbliża się do ceny konsumpcyjnych.
KIPDP alarmuje. Likwidacja odszkodowań zagrożeniem dla rynku jaj
W ostatnim tygodniu osiągnęła poziom 6.289 zł/tonę, co oznacza ponad 2-krotny wzrost rok do roku.
W październiku średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w kraju wyniosła 40,60 zł/100 szt. i wzrosła o ponad 20 proc. w stosunku do października ub.r., a w porównaniu do czerwca o około 40 proc.
W ostatnim tygodniu średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w Polsce była jedną z najwyższych w UE i wynosiła 178,15 euro/100 kg (wyższa była tylko w Austrii - 188,90 Euro/100 kg).
Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2017 roku produkcja jaj konsumpcyjnych zwiększy się o 0,4 proc. do ok. 510 tys. ton.
- Książki warte polecenia: Hodowla i chów gęsi |Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych