Grypa ptaków. Trwają prace związane z 2. ogniskiem HPAI
Inspekcja Weterynaryjna wczoraj tj. 11 stycznia rozpoczęła kontrolę gospodarstw utrzymujących drób, które znajdują się w powiecie grudziądzkim w pobliżu 2. ogniska grypy ptaków w 2021 roku w Polsce.
Ognisko grypy ptaków w miejscowości Linowo w gminie Świecie nad Osą w powiecie grudziądzkim w woj. kujawsko-pomorskim zostało wykryte 7 stycznia. Służby zutylizowały tam 11 227 indyków rzeźnych.
Sytuacja dotycząca tego konkretnego ogniska została już opanowana. Jednak hodowcy, którzy znajdują się w jego pobliżu, ale nie tylko, mają obawy co do swojej przyszłości.
- IW rozpoczęła kontrolę gospodarstw wokół 2. ogniska HPAI w 2021 r. w Polsce
- 2. ognisko HPAI wybuchło w miejscowości Linowo w powiecie grudziądzkim
- Na terenie 3 km. wokół ogniska wyznaczono obszar zapowietrzony
- Rolnicy znajdujący się w tym obszarze są zobowiązani do zabezpieczenia swoich zwierząt
- Producenci drobiu oraz zbóż obawiają się o swoją przyszłość
Ptasia grypa w woj. kujawsko-pomorskim
Pierwszy raz HPAI stwierdzono 15 lat temu
15 lat temu pierwsze przypadki grypy ptaków w Polsce, ale także w Europie, pojawiły się w Toruniu u dwóch martwych łabędzi.
Wirus HPAI od tego czasu niestety regularnie jest stwierdzany u dzikiego, ale także hodowlanego drobiu w naszym kraju.
W ognisku nr 2. w 2021 roku powiatowy lekarz weterynarii po otrzymaniu informacji o możliwości zakażenia indyków wirusem, natychmiast udał się na fermę. Przeprowadził tam sekcję zwłok padłych sztuk oraz pobrał próbki do badań laboratoryjnych.
Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badań w kierunku grypy ptaków zwierzęta zostały poddane eutanazji. Służby zutylizowały również ziarno zbóż przeznaczone do produkcji pasz.
Obawiają się o swoją przyszłość
Hodowcy i producenci drobiu z sąsiednich miejscowości podkreślają, że to pierwsze od wielu lat ognisko HPAI w tym regionie. W związku z tym obawiają się o swoją przyszłość.
Ptasia grypa we Francji i 600 tys. kaczek do uboju
- To nie tylko problem hodowców drobiu. W mojej ocenie jest on znacznie szerszy, bo to jest łańcuch wszelkiego typu powiązań. Mam tu na uwadze producentów zbóż. Bo przecież jeżeli padnie nam produkcja drobiu, to będziemy mieli kłopot ze zbytem zboża - mówił dla TVP 3 Bydgoszcz Tomasz Zakrzewski z miejscowości Łążyn.
Inspekcja Weterynaryjna wyznaczyła 10 km obszar wokół ogniska nr 2., który jest zagrożony ptasią grypą. Znalazły się w nim części powiatów grudziądzkiego, brodnickiego oraz wąbrzeskiego.
Obszar zapowietrzony został wyznaczony do 3 km od ogniska. Producenci drobiu, którzy znajdują się na tym terenie, są zobowiązani do zabezpieczania zwierząt przed dostępem do innych, zwłaszcza utrzymywanych w sąsiednich gospodarstwach lub dzikiego ptactwa.
Hodowcy są również zobowiązani do stosowania mat dezynfekcyjnych.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych