Ognisko ptasiej grypy potwierdzono w powiecie grudziądzkim w woj. kujawsko-pomorskim. Wirus wdarł się do gospodarstwa utrzymującego 11 tys. indyków.
Służby weterynaryjne informują, że Republika Białorusi rozszerza ograniczenia, które są związane z wystąpieniem ptasiej grypy (HPAI) w Polsce. Restrykcje dotyczą woj. zachodniopomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Departament...
Służby weterynaryjne po raz pierwszy od kilku lat stwierdziły wystąpienie ptasiej grypy w woj. kujawsko-pomorskim. W gospodarstwie w powiecie grudziądzkim zostanie zlikwidowana hodowla 11 tys. indyków – informował dla portalsamorzadowy.pl
Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.
Wirus HPAI został potwierdzony w gminie Świecie nad Osą. W reakcji na potwierdzenie ogniska choroby lokalne władze powołał w tej sprawie w urzędzie wojewódzkim sztab kryzysowy.
Ostatni raz ptasia grypa w stadzie hodowlanym w woj. kujawsko-pomorskim została stwierdzona w 2017 r. Od tego czasu nie było przypadków tej choroby.
8 stycznia wojewoda podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym teren o powierzchni około 3 km wokół miejsca stwierdzenia choroby określono jako zapowietrzony.
Z kolei obszar o powierzchni około 10 km został uznany jako zagrożony ptasią grypą i obejmuje on część powiatów grudziądzkiego, brodnickiego i wąbrzeskiego.
Gospodarstwa położone na terenie zapowietrzonym są objęte dodatkowymi obostrzeniami. Ich właściciele muszą zadbać, aby drób nie miał kontaktu z innym ptactwem znajdującym się w sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim.
W gospodarstwach należy również korzystać z zabezpieczeń biologicznych takich jak maty dezynfekujące.