Eksport mięsa drobiowego zmienia kierunki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
25-05-2016,12:15 Aktualizacja: 25-05-2016,13:06
A A A

W ostatnich latach zachodzą istotne zmiany w strukturze geograficznej międzynarodowego handlu drobiem. Dotyczy to przede wszystkim kierunków wymiany bowiem czołówka największych światowych graczy jest w miarę stabilna.

Czołowymi eksporterami tego gatunku mięsa nadal są Brazylia, USA i Unia Europejska. Wpływ na to mają dość istotne zmiany popytu światowego i kwestie pozarynkowe, jak na przykład rosyjskie embargo na import  drobiu z UE i USA czy zamknięcie chińskiego rynku na dostawy ze Stanów Zjednoczonych - informują analitycy BGŻ BNP Paribas.

drób, eksport, eksport mięsa, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie

Drób to polska specjalność. Eksportujemy na cały świat

Branża drobiarska w Polsce jest coraz bardziej uzależniona od sprzedaży zagranicznej - oceniają eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie. "Sprzedaż zagraniczna była nadal głównym czynnikiem sprawczym...

Eksperci zauważają, że ograniczona została rola Brazylii na rynku unijnym, choć ten kraj wciąż jest największym dostawcą drobiu do UE. Z danych Eurostatu wynika, że eksport mięsa i podrobów z tego południowoamerykańskiego państwa wyniósł dotychczas w bieżącym roku blisko 95 tys. ton i był o 6 proc. (5,6 tys. ton) niższy niż przed rokiem i aż o 38 proc. poniżej wyniku z 2011 roku.

Brazylia, która jest największym eksporterem drobiu na świecie, przekierowała swoje dostawy na wzrastający rynek Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Japonii. Systematycznie rosną ponadto dostawy do Rosji.  

Spadają za to (18 proc. do 3,2 mln ton) wysyłki z sektora drobiu z USA. Ograniczenia sprzedaży w wielu kierunkach to przede wszystkim efekt rozprzestrzeniania się ptasiej grypy w tym kraju. Szczególnie bolesny jest mniejszy wywóz do Chin, Korei Południowej oraz Rosji.

Od 5 lat w górę idzie natomiast eksport mięsa i podrobów drobiowych z Unii Europejskiej, ale w ostatnich dwóch latach był hamowany przez rosyjskie embargo i mniejszy wywóz do Chin oraz Hongkongu. W przypadku Wspólnoty w handlu szybko rośnie znaczenie RPA i Filipin.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA