Eksport mięsa drobiowego zmienia kierunki
W ostatnich latach zachodzą istotne zmiany w strukturze geograficznej międzynarodowego handlu drobiem. Dotyczy to przede wszystkim kierunków wymiany bowiem czołówka największych światowych graczy jest w miarę stabilna.
Czołowymi eksporterami tego gatunku mięsa nadal są Brazylia, USA i Unia Europejska. Wpływ na to mają dość istotne zmiany popytu światowego i kwestie pozarynkowe, jak na przykład rosyjskie embargo na import drobiu z UE i USA czy zamknięcie chińskiego rynku na dostawy ze Stanów Zjednoczonych - informują analitycy BGŻ BNP Paribas.
Drób to polska specjalność. Eksportujemy na cały świat
Eksperci zauważają, że ograniczona została rola Brazylii na rynku unijnym, choć ten kraj wciąż jest największym dostawcą drobiu do UE. Z danych Eurostatu wynika, że eksport mięsa i podrobów z tego południowoamerykańskiego państwa wyniósł dotychczas w bieżącym roku blisko 95 tys. ton i był o 6 proc. (5,6 tys. ton) niższy niż przed rokiem i aż o 38 proc. poniżej wyniku z 2011 roku.
Brazylia, która jest największym eksporterem drobiu na świecie, przekierowała swoje dostawy na wzrastający rynek Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Japonii. Systematycznie rosną ponadto dostawy do Rosji.
Spadają za to (18 proc. do 3,2 mln ton) wysyłki z sektora drobiu z USA. Ograniczenia sprzedaży w wielu kierunkach to przede wszystkim efekt rozprzestrzeniania się ptasiej grypy w tym kraju. Szczególnie bolesny jest mniejszy wywóz do Chin, Korei Południowej oraz Rosji.
Od 5 lat w górę idzie natomiast eksport mięsa i podrobów drobiowych z Unii Europejskiej, ale w ostatnich dwóch latach był hamowany przez rosyjskie embargo i mniejszy wywóz do Chin oraz Hongkongu. W przypadku Wspólnoty w handlu szybko rośnie znaczenie RPA i Filipin.