Eksport drobiu przyspieszył w czwartym kwartale

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mariusz Szymyślik, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-01-2017,10:10 Aktualizacja: 24-01-2017,10:40
A A A

W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku przyspieszył eksport mięsa drobiowego z Polski. Skumulowana wielkość sprzedaży w tonach za 2016 rok (bez grudnia) wzrosła - w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku - o ponad 21 procent.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przypomina, że wcześniejsze dane za 10 miesięcy prognozowały wzrost wywozu na poziomie 17 procent. Analizowane dane Zintegrowanego Systemu Informacji Rolniczej nie obejmują jednak jeszcze czasu po wykryciu w Polsce grypy ptaków.  

drób, produkcja drobiu, eksport drobiu, import drobiu, ptasia grypa, chiny, SuperDrob

Ptasia grypa coraz bardziej daje się we znaki. Polski drób podbije Azję i Afrykę?

Polska jest jednym z największych w Europie wytwórców i eksporterów drobiu. Około 80 proc. sprzedaży trafia do państw europejskich. Spożycie tego mięsa w kolejnych latach ma rosnąć tylko nieznacznie, więc producenci muszą...

W pierwszych 11 miesiącach 2016 roku wysłaliśmy do innych krajów ponad 929 tysięcy ton drobiu, czyli 161 tysięcy ton mięsa więcej niż rok wcześniej. Wartościowo eksport wzrósł w euro o niespełna 10 procent, a w złotówkach o 14 procent.

Wynika to z relatywnie słabej polskiej waluty w stosunku do euro w 2016 roku. Ciekawe jest jednak porównanie wartościowego wzrostu eksportu do wzrostu jego wolumenu (odpowiednio 14 i 21 procent), które może sugerować, że nasi producenci aby utrzymać wysoką dynamikę lokowania mięsa drobiowego na innych rynkach musieli akceptować coraz niższe ceny.

Po dziesięciu miesiącach 2016 roku (dane o produkcji pojawiają się nieco później niż o eksporcie) różnica między wzrostem produkcji mierzonej ubojami raportowanymi przez Eurostat, a wzrostem wywozu (według ZSIR) wynosi ponad 105 tys. ton. Oznacza to, że w pierwszych 10 miesiącach 2016 roku wzrost wytwórczości był prawie po równo lokowany na rynkach zagranicznych (53 proc.) i rynku krajowym (47 proc.).

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA