Drobiarze przeciwko wskaźnikom białkowym w żywieniu drobiu
Sygnatariusze Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich wyrażają bardzo stanowczy protest przeciwko propozycji wprowadzenia obowiązkowego celu wskaźnikowego dla białka paszowego.
Wskaźnik białkowy zaprezentowano w projekcie nowelizacji ustawy o paszach, podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw realizacji programu zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach.
Pismo w tej sprawie zostało skierowane na ręce Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów, Roberta Telusa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Leszka Galemby Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejm RP.
Krajowe ceny drobiu kontynuują spadek
Organizacje drobiarskie przypominają, że przedstawiciele rządu i sejmu wielokrotnie podkreślali wagę dialogu ze środowiskiem rolniczym, wskazując na otwartość w wypracowywaniu rozwiązań istotnych dla sektora rolno-spożywczego.
"Propozycja wskaźnika białkowego pokazuje, że niezmiernie ważne rozwiązania mogą być przyjmowane z całkowitym pominięciem tych, których będą one dotyczyły najbardziej" czytamy w piśmie.
W uzasadnieniu projektu nie przedstawiono jakiejkolwiek oceny skutków regulacji, podczas gdy, proponowane rozwiązania będą bardzo mocno uderzały w konkurencyjność całego sektora drobiarskiego.
"W tak trudnym dla branży czasie (Covid-19, grypa ptaków, wzrost cen pasz, koszty energii, konkurencja z mięsem drobiowym z Ukrainy) wprowadzenie obowiązkowego stosowania tzw. wskaźników białkowych w żywieniu drobiu, doprowadzi do utraty konkurencyjności polskiego mięsa drobiowego i spowoduje załamanie się całego sektora" alarmują w piśmie drobiarze.
Ukraińskie produkty drobiowe powinny być objęte cłem
W całej UE produkcja drobiarska odbywa się w oparciu o pasze z udziałem komponentów GMO, a polski drób na wszystkich rynkach eksportowych bezpośrednio konkuruje z mięsem opartym o tego typu pasze.
Środowisko drobiarskie widzi możliwość i potrzebę dalszego zwiększania udziału krajowych komponentów białkowych.
Działanie takie wymaga jednak konsekwentnego prowadzenia dalszych badań nad uprawą, odmianami i zapewnienia wsparcia producentom roślin białkowych gwarantującego jednocześnie utrzymanie konkurencyjności sektora drobiarskiego.
"Mając powyższe na względzie sygnatariusze Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich stanowczo protestują przeciwko narzucaniu obowiązkowych wskaźników" piszą drobiarze.
Konsekwencje wprowadzenia obowiązkowego celu wskaźnikowego dla białka paszowego dla sektora drobiarskiego wskazane przez porozumienie przedstawimy w kolejnych informacjach.
Pismo Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich znajdziesz TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków