Branża drobiarska obraduje w Bydgoszczy
XXVII Międzynarodowe Sympozjum Drobiarskie PB WPSA „Nauka praktyce - praktyka nauce” odbywa się właśnie w Bydgoszczy. Naukowcy i praktycy skupieni wokół produkcji drobiarskiej dyskutują o kondycji sektora podczas trzydniowego spotkania (14-16 września).
Otwarcie Sympozjum połączone było z uroczystością nadania godności Honorowego Członka Polskiego Oddziału prof. dr hab. Teresie Majewskiej, dr hab. Ewie Kapkowskiej, mgr. inż. Piotrowi Siwierskiemu. W pierwszym dniu rozstrzygnięto też Ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Pracę Dyplomową z Zakresu Drobiarstwa.
Branża drobiarska w Polsce ma się dobrze, jak przekonywał prof. dr hab. Andrzej Rutkowski podczas wystąpienia na temat aktualnej sytuacji w hodowli i produkcji drobiu. Potwierdził to także Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa, prezentując działania informacyjne i promocyjne.
Polska jest liderem w eksporcie drobiu spośród wszystkich członków UE. Na przełomie ostatnich lat branża to najbardziej dynamicznie rozwijający się kierunek produkcji zwierzęcej.
Obecnie w Polsce pozyskuje się ponad 2 milion ton mięsa drobiowego rocznie, z czego około 72-74 proc. to kurczęta brojlery, 20 proc. indyki, 4-6 proc. gęsi oraz kaczki, perlice i strusie.
W minionym roku Polska awansowała na pozycję lidera w pozyskiwaniu kurcząt rzeźnych z krajów Unii Europejskiej. Najbardziej wzrosła produkcja kaczek. Na rynek krajowy i unijny z naszych gospodarstw pozyskuje się ponad 14 milionów ptaków tego gatunku.
Nie bez znaczenia pozostaje także produkcja jaj konsumpcyjnych , która wynosi około 8-9 miliardów sztuk rocznie. Dane wskazują, iż obecnie jesteśmy najbardziej rozwijającym się unijnym krajem w tej branży.
Sympozjum „Nauka Praktyce - Praktyka Nauce” jest organizowane po raz XXVII w ścisłej współpracy szeroko pojętej praktyki i nauki. Tematyka imprezy obejmuje nie tylko prace o charakterze badań podstawowych, ale także badawczo-rozwojowe prowadzone dla potrzeb branżyj. Podczas tegorocznego sympozjum zostanie zaprezentowanych ponad 100 prac naukowych.
Patronatem Honorowym Sympozjum objęli:
- Minister Rolnictwa i rozwoju Wsi
- Marszałek Województwa kujawsko-pomorskiego
- Wojewoda kujawsko-pomorski
- Dyrektor kuj-pom ODR w Minikowie
- Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy
- Dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt UTP
- Dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP
Patronatem bydgoskie sympozjum objęła Agencja Promocji i Rozwoju Rolnictwa APRA, multiportal agropolska.pl oraz miesięcznik "Przedsiębiorca Rolny".