7 ognisk grypy ptaków w Polsce. Czy będą kolejne?
Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że w dniach od 31 grudnia 2019 roku do 3 stycznia tego roku w Polsce potwierdzono 7 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu.
Wszystkie ogniska grypy ptaków zostały wyznaczone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Pierwsze 3 ogniska zostały wyznaczone w miejscowości Stary Uścimów w gminie Uścimów powiecie lubartowskim w województwie lubelskim.
Ognisko nr 2019/1 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 089 indyków. Ognisko nr 2019/2 wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 500 indyków, a ognisko nr 2019/3 na fermie utrzymującej 20 600 indyków.
Hongkong nie kupi drobiu z powiatu lubartowskiego
Wysoce zjadliwa grypa ptaków w 2020 r. została potwierdzona w czterech gospodarstwach.
Ognisko nr 2020/1 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 900 perlic, również położonym w miejscowości Stary Uścimów.
Ognisko nr 2020/2 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 36 069 kur niosek, położonym w miejscowości Topola Osiedle w gminie Przygodzice w powiecie ostrowskim w województwie wielkopolskim. Jest to pierwotne ognisko grypy ptaków podtypu H5N8.
Ognisko nr 2020/3 zostało wyznaczone w gospodarstwie prowadzącym hodowlę przyzagrodową, w którym utrzymywano 36 sztuk drobiu różnych gatunków tj. kury, kaczki i gołębie. Jest ono położone w miejscowości Wólka Orłowska w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim.
Ptasia grypa blokuje eksport drobiu i jaj
Ognisko nr 2020/4 również zostało wyznaczone w gospodarstwie prowadzącym hodowlę przyzagrodową, w którym utrzymywano 43 sztuki drobiu różnych gatunków, położonym w miejscowości Olchowiec Kolonia w gminie Żółkiewka w powiecie krasnostawskim.
Główny lekarz weterynarii poinformował, że do 4 stycznia 2020 r. do godziny 10.00 nie otrzymał wyników badań potwierdzających wystąpienie nowych ognisk HPAI u drobiu lub wystąpień tej choroby u dzikiego ptactwa.
We wszystkich ogniskach HPAI stwierdzonych w 2019 r. i 2020 r. służby weterynaryjne wdrożyły procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
Główny lekarz weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu. Mają one minimalizować ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.
KIPDiP pomoże rolnikom i weterynarzom wyceniać straty
Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego należą pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymanie się od wypuszczania ptaków na wybieg, zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, a w szczególności dzikiego ptactwa oraz karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich.
Są to również stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu, stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków, a także wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób i zapewnienie utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.
Do objawów klinicznych mogących wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków należą zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. "lanie jaj" (jaja pozbawione skorup), objawy nerwowe tj. drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł oraz niezborność ruchów.
Hodowca, który zauważy te objawy w swoim gospodarstwie, powinien natychmiast poinformować o tym lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych