Pokaz maszyn do koszenia, przetrząsania, zgrabiania oraz zbioru trawy, a także prezentacja nowoczesnej obory wyposażonej w roboty do doju, podgarniania paszy i czyszczenia posadzki. Wszystko to podczas Narodowego Dnia Mlecznej Fermy zorganizowanego przez InConventus Group Sp. z o.o.
W Jakuszach (pow. łukowski, woj. lubelskie) odbył się 5. "Narodowy Dzień Farmy Mlecznej", zorganizowany przez InConventus Group Sp. z o.o. Gospodarzem spotkania był Leszek Izdebski, który z synami Sebastianem i Damianem prowadzi...
Hodowcy bydła mlecznego 2 lipca spotkali się na 6. edycji Narodowego Dnia Mlecznej Fermy. Gospodarzem wydarzenia był Adam Warnke, który prowadzi gospodarstwo rolne położone w Gajewie w woj. wielkopolskim.
Podczas spotkania odbył się wykład poprowadzony przez przedstawiciela FarmChamps dotyczący prawidłowego przygotowania kiszonki.
Jak podkreślił ekspert w kiszonkach znajduje się szeroka gama mikroorganizmów w tym bakterii, pleśni, grzybów oraz drożdży. Jego zdaniem, aby ograniczyć przedostawanie się mikroorganizmów wtórnych do zakiszanego materiału należy zadbać o to, żeby koła maszyny ubijającej sieczkę były w miarę możliwości czyste.
Należy także ograniczyć dostęp zwierząt dzikich oraz domowych do miejsc składowania kiszonki. Dużym zagrożeniem są koty, które mogą uszkadzać folię okrywającą paszę i dostarczyć do niej nie tylko salmonellozę i toksoplazmozę, ale także enterobakterie, które mogą powodować martwicze zmiany w racicach u krów.
Następnie zaprezentowano maszyny zielonkowe marki SIP, Fendt, Kuhn i Krone. Wśród nich były kosiarki, urządzenia do przetrząsania i zgrabiania trawy, prasy oraz owijarki, a także przyczepa samozbierająca.
Krajowe ceny bydła ogółem w trzecim tygodniu czerwca wzrosły. Największe podwyżki odnotowano w grupie bydła w wieku 8-12 miesięcy. Rosnący trend cen w skupie żywca wołowego utrzymuje się od początku roku. W trzecim tygodniu czerwca,...
Ostatnim punktem spotkania była prezentacja obory należącej do Adama Warnke. W obiekcie znajduje się 71 krów o średniej dziennej wydajności 34 kg mleka.
Ich dojem zajmuje się robot udojowy VMS V300 firmy DeLaval. Obora o konstrukcji z drewna klejonego została również wyposażona w automatyczny zgarniacz do obornika, aktywne czochradła, stację żywienia krów, wentylatory oraz system automatycznego podgarniania paszy OptiDuo, który nie tylko podpycha paszę, ale jednocześnie miesza ją i odświeża, co zwiększa jej pobranie prze krowy.
W oborze zastosowano ruch wymuszony za pomocą bramki inteligentnej i selekcyjnej. W najbliższych planach hodowcy jest zastosowanie nowszego modelu robota udojowego wersji VMS V310. Jedną z jego zalet jest możliwość sterowania za pomocą smartfona.