Roboty udojowe i do usuwania odchodów z pełnych posadzek oraz do podgarniania paszy, wygodne materace wodne, a także czochradła gumowe. Tak prezentuje się nowa obora wolnostanowiskowa w Trzebinach należąca do Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare Sp. z o.o.
Kiszonka z kukurydzy to najważniejsza i najlepsza pasza objętościowa dla współczesnych krów mlecznych. Jednak w sytuacji niedoboru warto pomyśleć o jej odpowiednim dystrybuowaniu oraz komponentach, które mogłyby ją w jakimś...
Nowa obora wolnsostanowiskowa o długości 120 m i szerokości 38 m została zaprezentowana 16 lutego w Trzebinach. Obiekt należy do Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare Sp. z o.o.
W budynku zamontowano cztery roboty udojowe Lely Astronaut. Trzy z nich będą obsługiwały grupę krów w laktacji, a jeden grupę fresh oraz zwierzęta utrzymywane w izolatce. Uzyskane mleko po przejściu przez system wstępnego schładzania trafi do zbiornika silosowego ustawionego na zewnątrz obory.
W budynku znajduje się 236 legowisk wyłożonych bezszwowymi i komfortowymi materacami wodno-piankowymi od firmy Bioret Agri. Są one zbudowane z pianki lateksowej o dużej gęstości i grubości 4 cm, nad którą znajduje się komora wodna.
Firma na każdym murku zamontowała również czochradła gumowe, których jest łącznie 36 sztuk. Spełniają one dwie funkcję. Pierwszą z nich jest możliwość zaspokojenia behawioralnych potrzeb zwierząt związanych z potrzebą ocierania się o elementy budynku, a drugą zabezpieczenie przed urazami powstającymi wskutek kontaktu krów z ostrymi, betonowymi krawędziami.
W oborze umieszczono trzy rzędy podwójnych legowisk z wyprofilowanymi rurami karkowymi i wodnymi poduszkami kolanowymi. Z kolei wzdłuż stołu paszowego zamontowano drabinę z łapaczami od firmy Spinder reprezentowaną w Polsce przez Smart Agro.
Zapomnieli już o problemach związanych z zatrzymaniem łożysk, zaleganiem poporodowym, jałowością i chorobami metabolicznymi krów. Wszystko to dzięki wprowadzeniu nowego systemu zasuszania. Adam Błaszczyk z miejscowości Narty w...
Inwestor zdecydował się zastosować betonową posadzkę litą. Jedynie w okolicy robotów udojowych umieścił podłogę szczelinową. Za jej czyszczenie będą odpowiadały roboty Lely Discovery 120 Collector do usuwania odchodów.
Każde urządzenie jest wyposażone w napęd elektryczny, system zraszania wodą i zbiornik, do którego będą zasysane nieczystości, które następnie trafią do kanału zrzutowego umieszczonego przy stacji ładowania. Roboty mogą dodatkowo zgarniać odchody z posadzki rusztowej.
Obora zostanie stopniowo zasiedlona krowami, które są już przyuczone do automatycznego doju. Dodatkowo w budynku znajdą się wyłącznie zwierzęta produkujące mleko A2 zawierające beta-kazeinę, która swoją budową przypomina mleko kobiece.
Jak podkreślił prezes gospodarstwa Piotr Reimer, jest to pierwszy etap inwestycji. Obok obory powstanie o 40 m dłuższy budynek, który zostanie wyposażony w osiem robotów udojowych firmy Lely.
Partnerami wydarzenia była firma Lely, Marco, Cubato, Smart Agro oraz Kanus.