Zakaz korzystania z wód Odry i dopływów do pojenia zwierząt
Wojewodowie lubuski, dolnośląski i zachodniopomorski zakazali korzystania z wód Odry w celu pojenia zwierząt, na czele z gospodarskimi, do czasu wyjaśnienia przyczyn jej skażenia - przypomina ministerstwo rolnictwa.
Resort w komunikacie wskazuje, że zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 852/20041, w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta należy używać do ich pojenia wyłącznie wody pitnej i/lub czystej wody.
Rybacy dostaną rekompensaty
Przez "wodę pitną" należy rozumieć spełniającą wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. A przez "czystą wodę" należy rozumieć taką, która nie zawiera drobnoustrojów, substancji szkodliwych lub toksycznego planktonu w ilościach zdolnych do bezpośredniego lub pośredniego zagrożenia zdrowotnej jakości żywności.
Rolnicy utrzymujący zwierzęta, w tym w szczególności zajmujący się chowem lub hodowlą bydła, powinni wykorzystywać do pojenia zwierząt wodę pochodzącą ze źródeł, które gwarantują zaopatrzenie w wodę spełniającą powyższe wymagania.
"W aktualnej sytuacji związanej z ustalaniem przyczyn masowego śnięcia ryb w Odrze oraz w związku ze skutkami zdarzenia, wojewodowie: lubuski, dolnośląski oraz zachodniopomorski wydali rozporządzenia zakazujące korzystania m.in. z wód Odry m.in. w celu pojenia zwierząt, w tym zwierząt gospodarskich" - zwraca uwagę w piśmie Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa.
Polityk poprosił instytucje rolne i samorząd branżowy o rozpowszechnianie wśród gospodarzy utrzymujących zwierzęta, w tym w szczególności zajmujących się chowem lub hodowlą bydła na terenie województw: opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego informacji, że do czasu ostatecznego wyjaśnienia sytuacji masowego śnięcia ryb, należy bezwzględnie powstrzymać się od używania do pojenia zwierząt wody pochodzącej z Odry i jej dopływów.
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)