Wpływ źródła mikroelementów na strawność włókna i produkcję mleka u krów
Wykazano istotny wpływ formy mikroelementów na poprawę strawności NDF u krów mlecznych i opasów karmionych dawkami z niską i wysoką zawartością pasz objętościowych. Wzrost strawności NDF wynosił od +1.70 + 0.67 % (p=0.06) do + 2.80 + 0.44 % (P<0.01) w zależności od metody badania, z wyjątkiem badań in-situ dla których nie stwierdzono różnic.
Jak polepszona strawność włókna wpływa na produkcję lotnych kwasów tłuszczowych w żwaczu?
Zwiększona fermentacja w żwaczu może być korzystna, jeśli więcej lotnych kwasów tłuszczowych zostanie wchłoniętych, generując większą podaż substancji energetycznych dla celów produkcyjnych. W badaniu Guimaresa i wsp.[8], podawanie hydroksychlorków zamiast siarczanów spowodowało wzrost produkcji LKT o 21%, a w konsekwencji wzrost produkcji propionianu o 15%. Wpływ zastąpienia siarczanów minerałami w postaci hydroksychlorków na całkowitą produkcję LKT nie zawsze jest jednak obserwowany. Można to częściowo wytłumaczyć trudnościami w dokładnej ocenie całkowitej produkcji LKT.
Czy lepsza strawność włókna i zwiększona produkcja LKT skutkuje wzrostem produkcji mleka?
Badanie przeprowadzone przez Oba i wsp.[9] wykazało, Że każda zmiana strawności NDF o jeden punkt procentowy odpowiada 0,25 do 0,3 kg dziennej produkcji mleka skorygowanej o energię.
W badaniu przeprowadzonym przez Cornell University[10] produkcja mleka była wyższa u krów we wczesnej laktacji, które otrzymywały pierwiastki śladowe w postaci hydroksychlorków w porównaniu z krowami, którym podawano siarczany lub mieszankę organicznych mikroelementów i siarczanów (patrz rys. 1). W badaniach tych nie badano jednak strawności NDF.
Rys. 1 Produkcja mleka w kg/dzień u krów, którym podawano siarczany, mieszankę mikroelementów organicznych i siarczanów lub mikroelementy w postaci hydroksychlorków (Intellibond)
Wpływ źródła mikroelementów na strawność ogólną dawki i wydajność mleczną krów
Trouw Nutrition - Jean Baptiste Daniel i inni badali wpływ mikroelementów na strawność NDF, produkcję LKT, wydajność mleczną i produkcję tłuszczu mlecznego. Wyniki tych badań zostały opublikowane w Journal of Dairy Science[11].
Układ doświadczenia
Badanie przeprowadzono na 52 krowach rasy holsztyńskiej przez okres 21 dni. Testowano 4 spsoby żywienia różniące się źródłem Cu, Zn i Mn: formę siarczanową (STM), formę hydroksylową (HTM), mieszaninę form siarczanowych i organicznych (STM/OTM) w proporcji odpowiednio 70 i 30% oraz mieszaninę form hydroksylowych i organicznych (HTM/OTM) w proporcji odpowiednio 70 i 30%.
Wyniki
Wpływ różnych źródeł mikroelementów na strawność NDF przedstawiono na rysunku 2. Strawność NDF była najwyższa w grupie hydroksychlorków (HTM)
Rys. 2 Wpływ różnych źródeł mikroelementów na strawność NDF
Całkowitą produkcję LKT i propionianu przedstawiono na wykresach 3 i 4. Zarówno produkcja LKT, jak i produkcja propionianu były najniższe w grupie siarczanowej (STM), a najwyższe u zwierząt żywionych dodatkiem mieszanki mikroelementów składającej się w 70% z hydroksychlorków i 30% z form organicznych (HTM/OTM).
Rys. 3 Wpływ źródła mikroelementów na produkcję LKT
Rys. 4 Wpływ źródła mikroelementów na produkcję propionianu
Produkcja mleka skorygowanego o wartość energetyczną nie różniła się pomiędzy grupami pierwiastek, natomiast w grupie krów wieloródek wystąpiły znaczne różnice w wydajności mleka skorygowanego, przy czym zwierzęta żywione mieszanką 70% hydroksychlorków i 30% chelatów (HTM70/OTM30) produkowały najwięcej mleka (patrz rys. 5)
Rys. 5 Wpływ źródła mikroelementów na wydajność mleczną (mleko skorygowane o wartość energetyczną) u krów wieloródek
Krowy wieloródki, które żywiono mieszanką 70% hydrokschlorków i 30% organicznych mikroelementów (HTM70/OTM30), miały również najwyższą produkcję tłuszczu mlecznego (patrz rys. 6).
Rys. 6 Wpływ źródła mikroelementów na produkcję tłuszczu mlecznego u krów wieloródek
Wnioski
Badania wykazały istotny wzrost strawności włókna dawki NDF w grupie żywionej dodatkiem mikroelementów w postaci hydroksychlorków (HTM) oraz mieszaniną hydroksychlorków i form organicznych (HTM/OTM) co przekładalo się na istotny wzrost produkcji mleka skorygowanego o wartość energetyczną u krów wieloródek.