Tysiące wniosków o pomoc w związku ograniczeniem produkcji mleka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-09-2016,13:00 Aktualizacja: 25-09-2016,15:23
A A A
 
Około 4 tys. wniosków o pomoc w związku z dobrowolnym ograniczeniem produkcji mleka wpłynęło do Agencji Rynku Rolnego - poinformował Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa. Na ten cel Komisja Europejska przeznaczyła dla wszystkich krajów 150 mln euro. 
 
- Agencja jest gotowa, by przekazać taką informację do Komisji Europejskiej, jako jeden z pierwszych krajów - powiedział polityk. Dodał, że jest to mechanizm, który pomoże niektórym producentom mleka, ale są także inne instrumenty wsparcia tych producentów.

forum, mleko, ceny mleka, hodowcy bydła

Mleczarstwo wychodzi z kryzysu czy przeżywa stagnację?

Mleko jest coraz droższe. Czy to oznacza, że kryzys w mleczarstwie mamy już za sobą? Opinie na ten temat są podzielone. Hodowcy i prezesi mleczarni nie są optymistami. Analitycy rynków rolnych przepowiadają z kolei poprawę sytuacji. Kto ma...
 
Poinformował, że resort rolnictwa pracuje nad propozycją rozdziału 22,6 mld euro, jakie przeznaczyła KE dla Polski na pomoc dla producentów mleka i trzody chlewnej w związku z trudną sytuacją rynkową. 
 
Trwają konsultacje w tej sprawie z organizacjami rolniczymi i projekt podziału w październiku zostanie przesłany do Komisji.
 
Według Łukasza Hołubowskiego, prezesa ARR pozytywnie zweryfikowano 3777 wniosków od rolników, którzy chcą ograniczyć produkcję mleka w ostatnim kwartale tego roku o 60 mln kg. Wnioski opiewają na kwotę ponad 34 mln zł. 
 
Rolnicy mogli je składać do 20 września, a deklarowana redukcja dostaw mleka do skupu nie mogła być mniejsza niż 3 tys. kg i większa niż 50 proc. ilości mleka sprzedanego w odpowiednim okresie referencyjnym.
 
Mechanizm pomocy finansowej dla producentów mleka, za dobrowolne zmniejszenie dostaw, będzie finansowany na jednolitych zasadach w całej UE - pomoc będzie wypłaca tym producentom, którzy w jednym w wyznaczonych przez KE trzymiesięcznych okresów zredukują dostawy mleka do podmiotów skupujących w stosunku do analogicznego trzymiesięcznego okresu poprzedniego roku kalendarzowego, tzw. okresu referencyjnego. 
 
Pierwszy okres redukcji dostaw mleka to październik - grudzień 2016 r., drugi: listopad 2016 r. - styczeń 2017 r., trzeci: grudzień 2016 r. - luty 2017 r. i czwarty: styczeń - marzec 2017 r.
 
Stawka pomocy do redukcji dostaw mleka została określona na 14 euro za 100 kg zredukowanej ilości mleka. KE zastrzegła sobie możliwość redukcji współczynnika przydziału, jeżeli wnioski o pomoc w skali UE, przekroczą maksymalną wielkość redukcji dostaw. Zdaniem prezesa ARR, współczynnik ten raczej nie będzie zmniejszony. 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA