Profilaktyka mastitis - to konieczność

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
10-03-2015,15:10 Aktualizacja: 10-03-2015,15:30
A A A

Główną przyczyną powstawania mastitis jest przedostanie się do wnętrza wymienia patogenów bakteryjnych. Aby skutecznie z nimi walczyć musimy wiedzieć, które z nich wywołały stan zapalny.

Znanych jest ok. 150 drobnoustrojów mogących wywołać mastitis. Są wśród nich bakterie, grzyby, wirusy, mikoplazmy, glony oraz algi. Największe jednak znaczenie posiadają bakterie i to właśnie one są odpowiedzialne za większość przypadków chorobowych.

W związku z nowymi przepisami Unii Europejskiej, które znacznie ograniczą zużycie antybiotyków w leczeniu zwierząt, coraz ważniejsza staje się profilaktyka. Aby była skuteczna hodowca musi wiedzieć, które bakterie wywołują zapalenie wymienia u jego krów.

- Jeżeli lks w stadzie jest wysoka, a liczba zapaleń klinicznych niska to mamy problem z higieną doju i bakteriami zakaźnymi rozprzestrzeniającymi się w trakcie jego trwania np. gronkowcem złocistym. Natomiast jeżeli lks jest niska, a liczba zapaleń klinicznych duża wówczas możemy przypuszczać, że mamy problem z bakteriami środowiskowymi np. escherichia coli -  tłumaczył dr wet. Tomasz Jankowiak podczas konferencji poświęconej tematyce profilaktyki mastitis zorganizowanej przez firmę BioFeed.

Aby ograniczyć liczbę zapaleń wymienia wywołanych przez patogeny zakaźne należy podczas doju używać lateksowych rękawiczek. Bakterie nie trzymają się lateksu więc ogranicza się ich przenoszenie, co poprawia higienę doju. Ważnym elementem profilaktyki jest przestrzeganie prawidłowych procedur doju oraz dezynfekcja aparatów udojowych wykonana po każdej krowie.

W przypadku występowania zapaleń wymienia wywołanych bakteriami środowiskowymi należy skupić się na poprawie higieny w oborze i dezynfekcji legowisk.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA