Produkcja mleka rośnie wolniej niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-10-2015,14:10 Aktualizacja: 30-10-2015,15:25
A A A

FAO donosi, że w 2015 roku prognozowana światowa produkcja mleka zwiększy się rok do roku o 1,5 proc. do 801 mln ton. Tempo przyrostu będzie zatem o 0,5 proc. niższe niż przed rokiem.  

W krajach rozwijających się podaż mleka zwiększy się o 2,5 proc., zaś w rozwiniętych tylko o 0,5 proc. - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Produkcja surowca pójdzie w górę we wszystkich regionach świata z wyjątkiem Oceanii - najbardziej w Azji (o 2,8 proc.), przede wszystkim w Indiach i Pakistanie. To efekt poprawy wydajności krów i zwiększenia ich pogłowia.

skup mleka, ceny mleka, rynek mleka

Mleko i jego przetwory coraz tańsze. I szybko to się nie zmieni

Lipiec był kolejnym miesiącem, w którym spadała cena mleka na polskim rynku. Według danych GUS za litr surowca płacono średnio w skupie 1,08 zł. To o 1,7 proc. mniej niż w czerwcu i aż o 19 proc. poniżej ubiegłorocznych stawek. Spadkowi...

Ze względu na dobry stan pastwisk na przeważającym obszarze Afryki, oczekuje się, że również na tym kontynencie podaż mleka wzrośnie o 0,8 proc. do 46,6 mln ton.

Stagnacja w popycie konsumpcyjnym i niskie ceny na rynku międzynarodowym, w powiązaniu z niekorzystnymi warunkami klimatycznymi na niektórych obszarach, ograniczają wzrost dostaw mleka w Ameryce Południowej, które w 2015 r. zwiększą się o 1,2 proc. do 71 mln ton.

Spadnie produkcja mleka w Rosji - o 3,4 proc. do 29,5 mln ton - gdzie z powodu niskiej rentowności, szczególnie w małych gospodarstwach, zredukowano wielkość stad.

Prognozy FAO wskazują, że w 2015 r. wzrost produkcji mleka w Unii Europejskiej wyniesie 0,9 proc. (do 161,4 mln t). Mimo dostępności i tańszych pasz oraz zniesienia ograniczeń kwotowych, przyrost wytwórczości hamują niskie ceny skupu oraz trudna sytuacja na rynku światowym.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA