Mleko i jego przetwory coraz tańsze. I szybko to się nie zmieni
Lipiec był kolejnym miesiącem, w którym spadała cena mleka na polskim rynku. Według danych GUS za litr surowca płacono średnio w skupie 1,08 zł. To o 1,7 proc. mniej niż w czerwcu i aż o 19 proc. poniżej ubiegłorocznych stawek.
Spadkowi stawek towarzyszył wyższy poziom skupu - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Według Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu wyniósł 964,5 mln l (+2,2 proc. m/m, +3,5 proc. r/r). Po zniesieniu kwot mlecznych od kwietnia do lipca skupiono 3,76 mld l surowca, czyli o 3,6 proc. więcej niż przed rokiem.
Podlaskie liderem skupu mleka
W dół poleciały również ceny zbytu produktów mleczarskich. Według danych ministerstwa rolnictwa średnia ważona stawka netto serów i twarogów wyniosła w lipcu 11,2 zł/kg i była o 1,6 proc. niższa niż w czerwcu. Spadły ponadto ceny wszystkich płynnych produktów mleczarskich. Ich średnia ważona stawka netto wyniosła 2,4 zł/kg (-4,6 proc. m/m).
W przypadku produktów mleczarskich stałych (po czerwcowym wzroście cen o 3,4 proc.) w lipcu średnia ważona stawka produktów wyniosła 7,8 zł/kg (-5,6 proc. m/m). OMP sprzedawano po 7,3 zł/kg (-1,5 proc.), a PMP po wyniosła 9,5 zł/kg (-2,1 proc.). O 2,6 proc. do 11,8/kg wzrosła natomiast cena masła ekstra w blokach.
Według prognoz Agencji Rynku Rolnego zwiększona podaż surowca do skupu oraz utrzymanie rosyjskiego embarga, spowodują, że ceny mleka i jego przetworów do końca roku będą niższe niż przed rokiem.