W gospodarstwie rodzinnym Stelęgowskich zamontowano wydajną halę udojową wyposażoną w 48 stanowisk. Dój 600 krów ma trwać około trzech godzin przy zaangażowaniu czterech dojarzy.
Docelowo do doju ma trafić nawet 600 krów mlecznych. Dlatego hodowca zdecydował się na montaż wydajnej hali udojowej typu rybia ość 2x24 z systemem szybkiego wyjścia.
– Żyto w porównaniu z innymi zbożami ma znacznie niższy poziom toksyn fusarium, deoksyniwalenolu i zearalenonu – mówi Wojciech Karolewski z firmy Likra. Hodowcy bydła zadają pytania i szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich...
Na początku lipca w gospodarstwie rodzinnym Stelęgowskich we wsi Kudelczyn w województwie mazowieckim odbyło się oficjalne otwarcie nowej obory wolnostanowiskowej.
Obiekt o długości 90 m, szerokości 36 m i wysokości 14 m został wykonany w technologii drewno klejone – stal.
Każde przęsło dachu opiera się na czterech stalowych słupach i zostało wykonane z odpornego na trudne warunki panujące w oborze drewna klejonego. Natomiast w miejscu, w którym znajduje się przepęd do hali udojowej zamontowano po dwa słupy podporowe o większej średnicy.
W ścianach bocznych znajdują się kurtyny wentylacyjne w systemie VarioStar. Składają się one z siatki przeciw ptactwu o dużych oczkach oraz dwóch kurtyn, za pomocą których można regulować przepływ powietrza. Jedna z nich jest półprzepuszczalna, a druga nie przepuszcza powietrza.
Na szczycie dachu znajduje się świetlik kalenicowy o szerokości 4 m z płynną regulacją otwarcia szczeliny wentylacyjnej. Montaż konstrukcji obiektu, kurtyn wentylacyjnych i świetlika zrealizowała firma Wolf System.
– Żyto z powodzeniem może być stosowane w dawkach dla krów w ilości 3-4 kg na sztukę na dzień oraz w mieszankach treściwych dla krów mlecznych w udziale 20-40% – mówi Marcin Kryger z Agrifirm. Hodowcy bydła zadają...
Obora jest połączona z poczekalnią oraz dojarnią, w której znajduje się hala udojowa typu rybia ość 2x24 od spółki Gea Farm Technologies. Krowy podczas doju będą ustawiały się pod kątem 60 stopni do osi kanału, a aparaty będą zakładane od tyłu. Gospodarz zdecydował się na montaż systemu szybkiego wyjścia, co usprawni wychodzenie krów z hali.
Docelowo hala ma obsłużyć nawet 600 krów, a więc będą do niej dopędzane zwierzęta przebywające w starych budynkach. Uzyskane od nich mleka będzie odbierane jak do tej pory przez spółkę Hochland.
Na legowiska trafi separat uzyskany z gnojowicy przy wykorzystaniu urządzenia firmy Börger o wydajności 40 m3 na godzinę. Tego rodzaju ściółka będzie uzupełniana regularnie przynajmniej raz na dwa tygodnie.
Hodowca zdecydował się również na montaż zgarniaczy od firmy Farm-M Partner, które będą usuwały nieczystości do kanałów poprzecznych. Ta sama firma dostarczyła również urządzenie podgarniające paszę Moov 2.0 firmy Joz, które porusza się wzdłuż stołu paszowego po wyznaczonych przez respondery punktach.
Robot działa w systemie automatycznym i może on podgarniać paszę na całym stole lub tylko w zaprogramowanych przez hodowce miejscach.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ