Polska wołowina może jechać do Iraku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-12-2017,11:40 Aktualizacja: 15-12-2017,11:55
A A A

Władze irackie zniosły zakaz importu bydła oraz mięsa wołowego z Polski. Nasz kraj uzyskał bowiem status państwa o znikomym ryzyku występowania BSE, czyli tzw. choroby szalonych krów - poinformował w piątek resort rolnictwa.

Polska nie posiada bilateralnie uzgodnionych świadectw zdrowia dla bydła i mięsa czerwonego przeznaczonych na eksport do Iraku. "Do czasu oficjalnego uzgodnienia świadectwa zdrowia, w przypadku wysyłki tych produktów do Iraku obowiązuje procedura w sprawie postępowania z weterynaryjnymi świadectwami zdrowia dla towarów przeznaczonych do wywozu do krajów trzecich" - wyjaśniono w komunikacie.

Forum Sektora Wołowiny, bydło opasowe, wołowina, producenci

Wołowina powinna być powtarzalna i mieć wysoką jakość

Polska Wołowina 2022, to hasło przewodnie IV Forum Sektora Wołowiny, które odbyło się 30 listopada i 1 grudnia w Nadarzynie koło Warszawy. Zebrani goście dyskutowali miedzy innymi o wyzwaniach, przyszłości i budowaniu marki polskiej...

Resort przypomniał, że o możliwościach otwarcia m.in. rynku wołowiny na początku listopada rozmawiał Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa ze swoim irackim odpowiednikiem.

W pierwszych trzech kwartałach br. wzrósł eksport i import żywności. Nadal utrzymuje się dodatnie saldo wymiany handlowej, co oznacza, że Polska sprzedaje więcej niż jej kupuje. Za trzy kwartały br. wyniosło ono 6,1 mld euro (wzrost o 16 proc.).

Najważniejszym partnerem w handlu żywnością jest Unia Europejska, a eksport na rynki trzecie, np. do Chin, jest znikomy.

Według danych resortu rolnictwa, w okresie styczeń-wrzesień wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych wyniosła 19,9 mld euro (+12,3 proc. r/r). Głównym odbiorcą polskich produktów żywnościowych jest Unia Europejska (ponad 81 proc. eksportu).

sektor wołowiny, wołowina, bydło mięsne, hodowla bydła mięsnego

Hodowcy dostaną pieniądze. Produkcja wołowiny będzie się rozwijać

Rynek wołowiny wkrótce ma mieć wypracowany program rozwoju. Ministerstwo rolnictwa, jak donosi TVP 1, wspólnie z hodowcami i przetwórcami pracuje nad planem wsparcia sektora. W ciągu kilku lat oczekiwany jest znaczący wzrost...

Głównymi towarami rolno-spożywczymi sprzedawanymi w tym roku za granicę (pod względem wartości) były: papierosy o wartości 1,9 mld euro (+50 proc.), produkty mleczarskie (1,5 mld euro, +40 proc.), mięso drobiowe (1,4 mld euro, +7 proc.), ciasta, ciastka i pieczywo cukiernicze (1,1 mld euro, +10 proc.), mięso wołowe (1 mld euro, +12 proc.).

Na kolejnych miejscach znalazły się ryby, czekolada i przetwory zawierające kakao, mięso wieprzowe. Znaczny jest również eksport pszenicy, soków owocowych, mrożonych owoców, wód mineralnych czy cukru.

Wartość importu żywności wyniosła w tym czasie 13,8 mld euro (+10,7 proc.). Polska najwięcej w tym okresie kupiła produktów w Unii Europejskiej (70,2 proc.) i w krajach MERCOSUR (Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj) - 6,2 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA