Polska chce umorzenia kar producentom mleka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
16-12-2015,10:05 Aktualizacja: 18-12-2015,13:37
A A A

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi wysłał do Phila Hogana, unijnego komisarza do spraw rolnictwa wniosek o podjęcie działań legislacyjnych w sprawie umorzenia kar producentom mleka.

Szef resortu uważa, że można to osiągnąć zmieniając rozporządzenie Komisji Europejskiej (WE) nr 595/2004 dodając w art. 15 w ust. 1 kolejny akapit, zgodnie z którym: "Państwa członkowskie mogą zdecydować o zaniechaniu poboru niewpłaconych do właściwego organu rat należnych kwot" - informuje na swojej stronie ministerstwo.

Jeżeli jednak Bruksela uzna takie rozwiązanie za niewłaściwe, Polska wnioskuje o wydanie rozporządzenia, dzięki którym poszczególne kraje miałyby możliwość zaniechania poboru niewpłaconych rat.

marta skrzypczak, Bank Zachodni WB, eksport mleka

Polskie mleko musi popłynąć daleko

Kilkanaście minionych miesięcy nie należało do najłatwiejszych dla branży mleczarskiej. Po trzecim kwartale 2015 r. rynek mleka w Polsce jest mniejszy o ponad 18 proc. niż w tym samym okresie 2014 r. Jaki będzie rok 2016? Według ekspertów...

"Utrzymująca się trudna sytuacja na rynku mleka powoduje wymierny spadek opłacalności produkcji i zachwianie płynności finansowej wielu gospodarstw mleczarskich. Ponadto, wprowadzone dotychczas mechanizmy wsparcia sektora są niewystarczające i nie spowodowały oczekiwanej, znaczącej poprawy sytuacji na rynku. Pomoc finansowa dla sektorów hodowlanych, których dotknęły zakłócenia na rynku pozwala jedynie w minimalnym stopniu zrekompensować faktyczne straty poniesione przez rolników" - pisze Jurgiel we wniosku do Hogana.  

Szef resortu rolnictwa informuje, że cena skupu mleka w Polsce jest niższa od średniej unijnej o ok. 10 proc. i jest jedną z najniższych w UE. W 2014 roku stawka za surowiec spadła o blisko 17 proc., a w październiku br. wyniosła 116 zł/100 kg i była o ponad 22 proc. niższa niż na początku 2014 r.

"Trudna sytuacja producentów mleka w Polsce w roku 2015 została pogłębiona przez skutki suszy, która spowodowała trudności w zabezpieczeniu odpowiedniej ilości pasz dla bydła i w konsekwencji wzrost kosztów produkcji, który będzie miał miejsce co najmniej do następnych zbiorów. Dlatego też tak trudnej sytuacji finansowej konieczność uregulowania przez producentów mleka opłaty karnej z tytułu przekroczenia kwot mlecznych jest dla gospodarstw mleczarskich nie do udźwignięcia" - pisze na koniec Krzysztof Jurgiel.

Ponad 63 tysiące polskich rolników zapłaciło już pierwszą ratę kar w wysokości ponad 253 mln złotych. Wniosek ministra dotyczy możliwości umorzenia pozostałych dwóch rat przypadających na 30 września 2016 roku (ponad 193,5 mln zł) i 30 września 2017 roku (ponad 190 mln zł).

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA