Pijemy coraz mniej mleka. To efekt zmiany stylu życia?
W krajach Unii Europejskiej systematycznie spada spożycie świeżego mleka. Zdaniem ekspertów w 2030 roku konsumpcja w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniesie 52,5 kg i będzie blisko o 10 proc. mniejsza niż w bieżącym.
Znawcy rynku, jako główny powód tego trendu upatrują w zmieniającym się stylu życia - przede wszystkim mniejszego spożycia mleka podczas śniadań. Wpływ na spadek konsumpcji produktu mają również kampanie w portalach społecznościowych promujące mniejsze spożycie wyrobów mleczarskich przez dorosłych, rosnącą liczbę osób u których stwierdzono nietolerancje na laktozę oraz częstsze stosowanie potencjalnych zamienników mleka krowiego - np. sojowego.
Zdaniem analityków Banku BGŻ BNP Paribas do 2030 roku tylko w niewielkim stopniu zwiększy się konsumpcja jogurtów - z 15,5 kg na mieszkańca w 2017 r. do 15,7 kg w 2030 r. Szybciej będzie natomiast rosło spożycie napojów mlecznych, jednak należy pamiętać, że produkty te zawierają w sobie mniej mleka niż jogurty.
W latach 2018-2030 w przeliczeniu na jednego mieszkańca zwiększy się z kolei o 10 proc. do 5,6 kg konsumpcja śmietany. Jak zauważają eksperci KE - podobnie jak masło - postrzegana jest jako produkt naturalny i promowana w telewizyjnych programach kulinarnych.