Na rynku mleka powiało optymizmem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2015,12:30 Aktualizacja: 21-12-2015,10:06
A A A

Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej w wyniku wzrostu popytu na rynku wewnętrznym oraz w krajach trzecich, rozwój produkcji mleka i dynamika eksportu produktów mleczarskich do 2025 r. będą wyższe niż u pozostałych głównych eksporterów.

Eksperci z Brukseli szacują, że w najbliższym dziesięcioleciu dostawy mleka we Wspólnocie będą w ciągu roku przeciętnie rosły o 0,9 proc. (prawie 15 mln t) do 164 mln t w 2025 roku - informują analitycy BGŻ BNP Paribas.  

krzysztof jurgiel, phil hogan, zniesienie kar za nadprodukcję mleka

Polska chce umorzenia kar producentom mleka

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi wysłał do Phila Hogana, unijnego komisarza do spraw rolnictwa wniosek o podjęcie działań legislacyjnych w sprawie umorzenia kar producentom mleka. Szef resortu uważa, że można to osiągnąć...

Produkcja będzie rozwijać się przede wszystkim w Irlandii, Polsce, Danii, Estonii i na Łotwie. Wymienione kraje - razem z Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Holandią - za 10 lat będą odpowiadały za 74 proc. produkcji mleka.

Ceny skupu surowca w UE do 2020 r. będą w granicach 32-33 euro za 100 kilogramów. To mniej niż zakładano w ubiegłym roku, ale KE oczekuje, że niższe od przewidywanych będą też koszty pasz i energii.

Około połowa dodatkowo wytworzonego mleka będzie wykorzystywana do produkcji odłuszczonego mleka w proszku (OMP), a ponad 30 proc. pójdzie na sery.

Uwolnienie kwot mlecznych w 2015 r. w połączeniu z korzystnymi warunkami agrarnymi i klimatycznymi dla produkcji surowca, wysokim potencjałem wzrostu wydajności krów oraz dużą gamą oferowanych produktów sprawi, że UE będzie na rynku bardziej konkurencyjna wobec Nowej Zelandii, największego rywala. Wspólnota ma zwiększyć udział w światowym handlu produktami mleczarskimi do 28 proc. w 2025 r.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA