Młodzi adepci poznawali tajemnice fittingu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-08-2018,15:50 Aktualizacja: 23-08-2018,17:23
A A A
Fundacja Młody Hodowca jak co roku zorganizowała szkolenie z przygotowania krów do wystawy. Wzięło w nim udział 11 osób, z których pięć będzie reprezentowało Polskę podczas 18. edycji kursu przygotowanego przez Association Wallone de l’elevage w belgijskiej miejscowości Battice.
 
Hodowcy i pasjonaci bydła spotkali się 16 i 17 sierpnia w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Dębołęce na kolejnym cyklu szkolenia zorganizowanego przez Agnieszkę Jończyk, prezesa Fundacji Młody Hodowca. 
 
cielęta, eksport cieląt, cielęcina, bydło, handel mięsem

Spada produkcja cielęciny, rośnie import cieląt

W Polsce susza wpłynęła przede wszystkim na mniejsze zbiory zbóż. Z kolei w Europie Zachodniej ma swoje konsekwencje również dla producentów bydła mięsnego z powodu ograniczenia bazy paszowej. Zjawisko to jest...
Podczas spotkania mieli oni okazję przypomnieć sobie zasady strzyżenia wystawowego, a co niektórzy po raz pierwszy zapoznali się z formą profesjonalnego strzyżenia. Mogli oni również zwiedzić gospodarstwo w Dębołęce i poznać jego historię.
 
Spółka została utworzona w 1964 r. z trzech Państwowych Gospodarstw Rolnych, które były położone w Dębołęce, Dąbrowie Wielkiej i Dąbrówce. Utworzono z nich Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej. 
 
Ośrodek w roku 1974 r. rozpoczął intensywne doskonalenie genetyczne bydła rasy HF. Trafiło do niego 77 sztuk jałowic rasy HF, które zostały sprowadzone z USA i Kanady. W 1992 r. gospodarstwo zostało przejęte przez Agencję Własności Skarbu Państwa Oddział Terenowy w Warszawie. 
 
Obecnie spółka gospodaruje na powierzchni 1008 ha, w tym 958 ha użytków rolnych, o wskaźniku bonitacji 0,75. Utrzymuje również ponad 850 sztuk bydła, w tym 500 krów mlecznych, które są utrzymywane w dwóch oborach.
 
W gospodarstwie wprowadzono nowoczesne techniki żywienia, doju i rozrodu. Podstawą paszą są dobrej jakości kiszonki z kukurydzy i sianokiszonki z lucerny oraz kiszone ziarno kukurydzy.
 
Top Farms Głubczyce, trojaczki, krowa mleczna, buhaj

Krowa urodziła sześć cieląt w ciągu trzech laktacji w tym trojaczki

Krowa w gospodarstwie w Grobnikach, które należy do Top Farms Głubczyce, 2 sierpnia urodziła trojaczki. Tym samym rozpoczęła trzecią laktację. Jej historia zasługuje jednak na uwagę. Trojaczki tj. dwie jałóweczki oraz jeden buhaj...
 
 
W szkoleniu wzięli udział: Aleksandra Kocięba, Patrycja Palińska, Przemysław Łozyński, Damian Pawłyk, Dariusz Klupś, Joanna Różewicz (opiekun grupy) z synem Aleksem, Magdalena Mrozek, Paulina Jaroszek, Alicja Makowiecka oraz Maciej Soppa. Pierwsza piątka pod koniec sierpnia wyjedzie do Belgii.
 
- Nauka podczas szkolenia opierała się nie tylko na informacjach praktycznych ale także skupiała się na wytworzeniu więzi międzyludzkich, które są często niezbędne by osiągnąć sukces - podkreślała Agnieszka Jończyk.
 
Organizacja szkolenia i wyjazdu jest możliwa dzięki działaniom fundacji oraz zaangażowaniu uczestników, którzy sami opłacają część kosztów kursu. W tym roku wśród sponsorów znalazł się Łódzki Związek Hodowców Bydła, Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Bydła Mlecznego, Wielkopolski Związek Hodowców i Producentów Bydła, firma Sery ICC Pasłęk Sp. z o.o., "Pfeifer & Langen Polska" S.A. oraz PH Konrad.
 
hodowla bydła mięsnego, produkcja wołowiny, opasy, żywienie bydła

Hodowla bydła mięsnego to poszukiwanie oszczędności

W produkcji wołowiny najważniejszą rolę odgrywa opłacalność. Niestety w Polsce nadal niewielu hodowców potrafi odpowiedzieć na pytanie o koszt produkcji jednego kilograma żywca wołowego. Opłacalność produkcji bydła mięsnego zależy od wielu...
W ubiegłym roku odbyła się 17. edycja szkoły organizowanej przez Association Wallone de l’elevage w belgijskiej miejscowości Battice. Wzięło w niej udział 124 osoby w wieku od 12 do 25 lat z Europy oraz z Kanady.
 
- Nasz kraj reprezentowały od dwóch edycji dwa niezależne zespoły. Pierwszy pod logiem Fundacji Młody Hodowca, a drugi przygotowany przez PFHBiPM. Wydaje się to być dobrym rozwiązaniem, gdyż większa ilość młodych osób z naszego kraju miała możliwość wyjazdu na tak prestiżową szkołę - tłumaczyła Agnieszka Jończyk.
 
Rywalizacja podczas szkoły jest bardzo wysoka, ponieważ w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie zawód fittera jest popularny i mocno rozwinięty, co wiąże się z nieco inną niżeli w naszym kraju kulturą wystawy bydła mlecznego.
 
W ubiegłym roku w konkursie oceny indywidualnej w oprowadzaniu zwierząt po ringu Aleksandra Lasota zajęła czwarte miejsce, Wiktoria Nasiłowska była piąta, a tuż za nią uplasowała się Marta Wrzesień. Z kolei Aleksandra Kocięba zajęła jedenaste miejsce, Błażej Pawłowski był dwunasty, a Agnieszka Makowiecka trzynasta. 
 
Za uczestników szkolenia w Belgii, które potrwa od 29 sierpnia do 2 września trzymamy kciuki i życzymy im samych sukcesów.
 
O wynikach konkursu poinformujemy w najbliższym wydaniu czasopisma Hoduj z Głową Bydło 2018/5. Zaprenumeruj
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA