Ogólnopolski konkurs „Producent Bydła Mięsnego Roku 2016” rozstrzygnięty. W kategoriach producent jałówek i buhajków hodowlanych oraz producent bydła opasowego przyznano dwa pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia.
W piątek (25 listopada) podczas III Forum Sektora Wołowiny, które odbyło się w ramach Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie koło Warszawy ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu na najlepszego producenta bydła mięsnego 2016 roku.
Tusze młodych zwierząt uzyskane w wyniku intensywnego żywienia cechują się dobrym umięśnieniem i niskim stopniem otłuszczenia. Hodowca decydując się na system 4x4 ma również pełną kontrolę krów po wycieleniu. Chów cieląt...
Kapituła konkursu przyznała dwa pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia w dwóch kategoriach. Wśród producentów jałówek i buhajków hodowlanych najwyższe podium zajął Zygmunt Jodko, prezes zarządu AGRO Bieganów Sp. z o.o. z woj. lubuskiego, który utrzymuje ponad 2 tys. sztuk bydła mięsnego, w tym 83 krowy rasy limousine oraz 541 sztuk mieszańcowych.
Natomiast laureatami w kategorii producent bydła opasowego zostali Anna i Józef Wojewódzcy z miejscowości Wojewódki Dolne, z woj. mazowieckiego. Rolnicy produkcją wołowiny zajmują się od 8 lat i wykorzystują do tego mieszańce kupowane bezpośrednio od hodowców pochodzące z krzyżowania towarowego.
W kategorii producent jałówek i buhajków hodowlanych wyróżnienie zdobył Marian Smorawski z Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Chrustowie z woj. wielkopolskiego, który utrzymuje łącznie 500 sztuk bydła rasy blonde d’aquitaine, w tym 160 krów.
Z kolei w kategorii producent bydła opasowego wyróżnienie zdobył Marcin Wójcik z miejscowości Krzywa, z woj. małopolskiego, który posiada krowy czystorasowe i stado towarowe, w którym prowadzi krzyżowanie trójrasowe. Drugim wyróżnionym został Tomasz Glosa z miejscowości Brzeźno Lęborskie, z woj. pomorskiego, który utrzymuje ponad 400 sztuk bydła, w tym 90 krów rasy limousine.
Rasa hereford jest łagodna i mało wymagająca. Doskonale znosi ekstensywny, pastwiskowy system utrzymania. Do jej hodowli wystarczy wiata, która ochroni zwierzęta przed wiatrem oraz suche legowiska. Hodowlą bydła mięsnego rasy hereford od 15...
Organizatorem konkursu było Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego we współpracy z Fundacją Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Prezesa Agencji Rynku Rolnego, JM Rektora SGGW i Dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa.
Jego celem była integracja środowiska hodowców bydła mięsnego i opasowego z sektorem przemysłu mięsnego oraz upowszechniane wiedzy o chowie i hodowli bydła tych ras.
Zgodnie z regulaminem kandydatów do konkursu mogły zgłaszać Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Izby Rolnicze, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Związki Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego w terminie do 10 września br.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął wydawca dwumiesięcznika „Hoduj z Głową Bydło” i multiportalu rolnego „Agropolska”.