Legowiska dla krów nie mogą być zbyt małe
Dobrostan zwierząt i warunki ich utrzymania to jedne z głównych czynników, które umożliwiają uzyskanie satysfakcjonujących wysokich wyników produkcyjnych.
Dobrostan zwierząt wpływa na efektywność produkcji i wykorzystanie potencjału genetycznego krów.
Skup mleka w grudniu znacząco wzrósł
Krowy są ważniejsze od ludzi
Dobrostan zwierząt można rozpatrywać w wielu kategoriach np. żywienia czy doju. Jednak najbardziej istotna wydaje się odpowiednia organizacja budynku inwentarskiego.
- Hodowcy często budując nowe obory wolnostanowiskowe lub modernizują starsze obiekty skupiają głównie na nowoczesnych rozwiązaniach związanych z automatyzacją, które pozwalają ograniczyć czas pracy człowieka. Zdarza się, że niekiedy zapominają o zwierzętach, które swoim wyglądem oraz zachowaniem, a także wynikami produkcyjnymi, same bardzo precyzyjnie wskazują popełnione przez ludzi błędy - tłumaczy dr hab. Marcin Gołębiewski, prof. SGGW.
Jeśli legowiska są niewymiarowe zwierzęta nie odpoczywają i nie przeżuwają paszy przez odpowiednio długi czas.
- Spotkałem się z opinią, że nie ma różnicy w tym czy krowa stoi czy leży. Otóż jest i to niezwykle istotna. Okazuje się bowiem, że jeśli nie leży ona przez co najmniej 10-11 godzin na dobę, co jest absolutnym minimum, to na każdą godzinę poniżej tej wartości jej dzienna produkcyjność maleje o 1,7 kg mleka - podkreślał dr Gołębiewski.
Znamy najnowsze wyniki genotypowania jałówek i krów
Krowy w drugiej laktacji są wyznacznikiem
Wyznacznikiem dla wymiarów boksów legowiskowych w oborach wolnostanowiskowych powinny być krowy rasy holsztyńsko-fryzyjskiej w drugiej laktacji czyli takie, które zakończyły już wzrost.
Średnio ważą one od 680 do 720 kg, ich wysokość w krzyżu wynosi około 1,5 m, długość ok. 2,6 m, a szerokość zadu ok 63 cm.
Niestety wiele obór jest projektowanych zgodnie z obowiązującymi przepisami, które jako wyznacznik traktują dawne krowy czarno białe. Były one praktycznie o 100 kg lżejsze, 20 cm niższe w krzyżu, pół metra krótsze oraz 10 cm węższe.
Więcej informacji o warunkach dobrostanu, jakie należy zapewnić wysokowydajnym krowom znajdziesz w magazynie Hoduj z Głową Bydło nr 1/2021. ZAPRENUMERUJ
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)