Kiszonki najlepszej jakości i dokumentacja na fermie przepisem na sukces
Przygotowanie doskonałych kiszonek z kukurydzy, zarządzanie dużą fermą bydła mlecznego, trendy na rynku mleczarskich, czy problem kwasicy żwacza. To główne tematy międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Lallemand Animal Nutrition wraz z AdiFeed. Odbyła się ona 8 listopada w Licheniu Starym w woj. wielkopolskim.
- Ceny mleka rosną, a paszy maleją. W przyszłym roku te pierwsze będą poniżej poziomu z 2014 r. Wynika to z różnicy między produkcją a popytem - mówił Laurent Dussert z Lallemand Animal Nutrition Francja, który opowiedział o aktualnych trendach na rynku mleka.
Masła we Francji brakuje. Konsumenci robią zapasy
Mleka jest obecnie za dużo. Popyt na ten surowiec każdego roku rośnie o 1,8 proc., a jego produkcja o 2,2 proc. Sytuacja ta doprowadzi prawdopodobnie do spadku cen mleka w 2019 roku.
- Długość okresu zasuszenia według różnych danych ma wynosić co najmniej 35 dni. Dla mnie powinna ona trwać co najmniej od 45 do 60 dni - mówił doradca i konsultant żywieniowy William Woodley.
Co ciekawe według amerykańskich badań hodowcy uważają, że zasuszenie w ogóle nie jest potrzebne. To zdaniem Williama Woodleya jest błąd. Okres ten jest bowiem niezbędny do tego, żeby gruczoł mlekowy krowy mógł się zregenerować.
Import produktów mleczarskich do Polski wzrósł o niemal 12 proc.
- W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 10 lat z powodu poprawy genetyki, dobrostanu i żywienia wydajność mleczna wzrosła o 16 proc. Ale tylko 3 z tych 16 proc. wynikało bezpośrednio z zielonek i kiszonek - mówił Luis Queiros z Lallemand Animal Nutrition Portugalia, który przedstawił wskazówki zarządzania silosem oraz omówił wpływ stabilności tlenowej na jakość kiszonki i straty suchej masy.
Hodowcy w ciągu ostatnich 15 lat zrobili bardzo duży postęp w przygotowaniu kiszonek. Nadal mamy jednak dużo do poprawy. A problemy na całym świecie są takie same. Należą do nich głównie złe zarządzanie pryzmą, pojawienie się pleśni czy drożdży.
Kwasica żwacza była tematem wystąpienia Auréliena Pirona z Lallemand Animal Nutrition Francja,
Produkty mleczne. Jak wybierać je świadomie?
- Najważniejsze jest to, że występowanie SARY nie zależy bezpośrednio od żywienia. Możemy być w Niemczech, używać głównie kiszonki z kukurydzy i mieć 50 proc. krów z kwasicą. Badania pokazują, że żywiąc zwierzęta zielonką np. w Irlandii hodowcy również mają takie same problemy z tą chorobą - mówił Aurélien Piron.
- Najlepsza jakość pasz objętościowy tj. kiszonek gwarantuje nam sukces w produkcji mleka. Będę to powtarzał do znudzenia. Dzięki nim możemy znacząco obniżyć koszty paszy - mówił Segev Segalchick, dyrektor zarządzający dużą fermą bydła mlecznego w Turcji Taze Dairy Farm.
Opowiedział on o podejmowaniu trafnych decyzji w zakresie zarządzania dużymi gospodarstwami mlecznymi.
- Musimy zbierać informacje o produkcji i to możliwie jak najbardziej szczegółowe. Każdego dnia powinniśmy wiedzieć czy zarabiamy na produkcji mleka, czy nie - mówił Segev Segalchick.