Cielęta SB. Dlaczego rodzą się martwe?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-01-2016,9:00 Aktualizacja: 04-01-2016,23:42
A A A

Cielęta martwo urodzone z języka angielskiego stillbirtch (SB) to takie, które zmarły po ciąży trwającej dłużej niż 260 dni lub padły w ciągu 24-48 godzin po porodzie. Nie zaliczamy do nich cieląt, które straciły życie przed 260 dniem ciąży.

Przyczyny martwych porodów cieląt należy podzielić na zakaźne i niezakaźne. Do pierwszej grupy zaliczmy wirusy, bakterie, pasożyty i grzyby. W drugim przypadku nie są one tak oczywiste. Czasami trudno stwierdzić na jakim tle powstały, czy winne śmierci cielęcia były wady wrodzone, żywienie, czy może genetyka.

Niewłaściwe żywienie skutkuje zarówno niedożywieniem jak i przekarmianiem. W pierwszym przypadku u jałówek prowadzi ono do fizjologicznych problemów z wyparciem płodu. Niedożywienie we wczesnym etapie ciąży może także powodować wzrost podatności noworodka na zaburzenia regulacji przemian energetycznych oraz skłonność do chorób metabolicznych.

W polskich badaniach z 2013 r. przeprowadzonych na niemal 1257 krowach rasy holsztyńsko-fryzyjskiej z gospodarstw w woj. warmińsko-mazurskim u pierwiastek odsetek martwych porodów wyniósł 8,1 proc, a u wieloródek poniżej 5 proc.

Więcej informacji na temat przyczyn porodów martwych cieląt będzie można znaleźć w Hoduj z Głową Bydło nr 1/2016. ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA