Cena i skup mleka w lipcu w Unii Europejskiej
Podaż mleka w Unii Europejskiej, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, pozostaje ograniczona mimo rekordowo wysokich cen.
Skup mleka w lipcu 2022 r. był wyższy w relacji rocznej o 45 tysięcy ton (0,4%). W okresie od stycznia do lipca obniżył się on jednak o 0,5% rok do roku.
Skup mleka w lipcu w relacji rocznej wzrósł w 12 państwach członkowskich. Wzrost ten dotyczył Polski (5,8%), Holandii (3,5%), Belgii (4,2%) oraz Irlandii (1%).
Spadek produkcji mleka u znaczących producentów dotyczył Niemiec (0,6%), Francji (0,2%), Hiszpanii (6,5%) oraz Włoch (0,8%).
Producenci mleka i przetwórcy stoją w obliczu licznych zagrożeń
Skup mleka u światowych konkurentów UE w lipcu wzrósł jedynie w USA (+0,2%). Obniżył się za to w Wielkiej Brytanii (-0,9%), Australii (-7,9%) i Nowej Zelandii (-5,6%). W skali roku był wszędzie niższy.
W okresie od stycznia do lipca skup mleka w relacji rocznej był wyższy w 9 państwach członkowskich, w tym w Polsce (2,4%) oraz we Włoszech (1,5%).
Spadek produkcji mleka dotyczył Bułgarii, Cypru, Chorwacji, Rumunii, Malty i Grecji.
Cena mleka rośnie
Cena skupu mleka w UE-27 nadal rośnie. W lipcu 2022 r. ukształtowała się na poziomie 51,1 euro za 100 kg co oznacza wzrost o 42% rok do roku oraz po 47% względem 5-letniej średniej.
Mleczarnie płacą coraz więcej
Cena mleka w sierpniu wg prognoz ma być jeszcze wyższa i wynieść 52 euro/100 kg.
Średnia cena skupu mleka w lipcu była wyższa we wszystkich państwach członkowskich w relacji rocznej. Największe wzrosty odnotowano na Litwie (+76%), Łotwie (+60%) oraz w Holandii (+58%).
Skup mleka ekologicznego
Skup mleka ekologicznego w lipcu stanowił 4,3% skupionego surowca ogółem. Jego największy udział dotyczył Austrii, Szwecji oraz Danii, a najniższy Polski, Portugalii i Estonii.
Różnica w cenie między mlekiem ekologicznym a konwencjonalnym wynosi 4,5 euro/100 kg.
Cena mleka ekologicznego w Słowacji, Francji i Estonii była najniższa, a najwyższa na Cyprze, w Danii i Holandii. W Belgii i na Łotwie była ona niższa względem konwencjonalnego.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)