Wcześniejsze emerytury dla rolników? Jest projekt ustawy
Rolnicza "Solidarność: przekazała prezydentowi Andrzejowi Dudzie projekt ustawy, która umożliwiałaby rolnikom wcześniejsze przechodzenie na emeryturę oraz zniosła konieczność zaprzestania działalności rolniczej w związku z przejściem na to świadczenie.
W wystąpieniu, do którego dołączony został projekt nowelizacji ustawy o rentach strukturalnych oraz o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" Teresa Hałas zawnioskowała o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. To jedno z podstawowych uprawnień prezydenta.
Rolnik haruje całe życie i należy mu się wcześniejsza emerytura
Spotkało się to z krytyką środowisk rolniczych. Stąd m.in. opracowana przez "Solidarność" nowelizacja ustawy.
"Proponowane w projekcie zmiany umożliwią rolnikom podlegającym ubezpieczeniu w KRUS przekazanie gospodarstwa rolnego w wieku przedemerytalnym i przejście z tego tytułu na rentę strukturalną. Projekt ustawy znosi również warunek zaprzestania działalności rolniczej dla wypłaty całej emerytury rolniczej" - czytamy w wystąpieniu rolniczego związku.
Podkreślono w nim, iż ten wspomniany warunek dyskryminuje rolników, gdyż pracujący w innych dziedzinach gospodarki nie mają przymusu pozbywania się swojego warsztatu pracy, mogą pobierać emeryturę i kontynuować działalność gospodarczą.
Różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn to forma dyskryminacji
Prośby o przywrócenie możliwości przechodzenia gospodarzom na wcześniejsze emerytury wielokrotnie zgłaszały wojewódzkie izby rolnicze. Powtarzające się argumenty to m.in. ciężka praca przez siedem dni w tygodniu, bez urlopów, uciążliwe warunki (zapylenie, chemiczne środki ochrony roślin, zmienne warunki meteorologiczne) oraz opóźnienie w przekazywaniu gospodarstw w ręce młodych i "ucieczka" tych ostatnich ze wsi do miast w poszukiwaniu pracy.
Jakiś czas temu do tych uwag odniósł się minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
Zaznaczył, że zgodnie ze stanowiskiem rządu powrót do obowiązującego przed 2013 r. wieku emerytalnego nie powinien oznaczać utrzymania preferencyjnych zasad przechodzenia na emeryturę dla rolników. Wcześniejsze emerytury w powszechnym systemie emerytalnym wygaszone zostały bowiem już w 2008 r.
Reforma rolniczych emerytur? KRIR pisze do premier Szydło
Wówczas przekazujący, jeśli nadal pracuje w tym gospodarstwie, zmienia swój status ubezpieczeniowy z rolnika na domownika (za którego składki opłaca rolnik), a po osiągnięciu wieku emerytalnego występuje z wnioskiem do KRUS o ustalenie emerytury rolniczej właśnie jako domownik. Prawo do emerytury rolnikowi i domownikowi ustalane jest według takich samych zasad.
Obniżono wiek emerytalny. Tysiące chętnych na szybszą emeryturę
Ponadto przepisy przewidują również możliwość opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno rentowe dobrowolnie (na wniosek) przez byłego rolnika (po przekazaniu gospodarstwa) do czasu nabycia prawa do emerytury rolniczej.
- Mając do dyspozycji tak szerokie instrumentarium oraz biorąc pod uwagę stopień rozwoju gospodarczego kraju, należy uznać, że podstawowe prawa rolników ubezpieczonych w KRUS do zabezpieczenia społecznego z tytułu zakończenia aktywności zawodowej są należycie zagwarantowane - podsumował minister Jurgiel.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś