Ustawa pomoże w zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o identyfikacji i rejestracji zwierząt, która wdraża unijne przepisy do polskiego prawa. Zakłada m.in. przejęcie przez ARiMR rejestru koniowatych, a także utworzenie rejestru jeleniowatych i wielbłądowatych.
Głównym celem uchwalonej przez Sejm ustawy jest "zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt jako istotnego ogniwa zwalczania chorób zakaźnych zwierząt" - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.
Ustawa biopaliwowa z podpisem prezydenta
Po wejściu w życie ustawy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie kontynuowała realizację zadań związanych z identyfikacją i rejestracją bydła, owiec, kóz oraz świń. Dodatkowo ustawa zakłada przejęcie przez ARiMR zadania związanego z gromadzeniem danych dotyczących koniowatych oraz rozpoczęcie zbierania danych dotyczących jeleniowatych i wielbłądowatych oraz zakładów drobiu, których identyfikacja i rejestracja jest wymagana zgodnie z unijnymi przepisami.
Upoważnienie do wydawania dokumentów identyfikacyjnych koniowatych poszczególnych ras pozostanie nadal w kompetencji związków hodowców koni prowadzących księgi hodowlane, które będą przekazywać dane bezpośrednio do komputerowej bazy danych ARiMR.
Jednocześnie ustawa wprowadza rezygnację z paszportów dla bydła w obrocie krajowym, wprowadza obowiązek dokonywania zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt wyłącznie w postaci elektronicznej, przy jednoczesnym zwolnieniu z obowiązku prowadzenia księgi rejestracji lub ewidencji w postaci papierowej.
Ustawa wprowadza również przepis umożliwiający powiatowym lekarzom weterynarii, w drodze decyzji, likwidację zwierząt niezidentyfikowanych o nieznanym pochodzeniu, a tym samym o nieznanym statusie zdrowotnym, które są realnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt.
Nowe przepisy umożliwią ponadto dostosowanie systemu informatycznego ARiMR do nowych zadań, tak by były one kompatybilne z bazami prowadzonymi przez Inspekcję Weterynaryjną.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś