Trwają ważne konsultacje. Ostatnia szansa, aby zabrać głos
Na stronie Komisji Europejskiej trwają konsultacje publiczne dotyczące przeglądu i oceny skutków dyrektywy 2009/128/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów. Konsultacje trwają tylko do 12 kwietnia.
Zachęcamy wszystkich rolników do wzięcia udziału w konsultacjach i wyrażenia swojego zdania w sprawie stosowania pestycydów - przypomina Krajowa Rada Izb Rolniczych. Tutaj znajduje się link do konsultacji.
Zmniejszać, ograniczać... To czym będziemy chronić pola?
"Ich celem jest uzyskanie informacji na temat tego, jak obywatele postrzegają mocne i słabe strony obecnego prawodawstwa, a także jak odbierają poziom ochrony zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska" - zauważa KRIR.
Stosowanie pestycydów jest ściśle regulowane na szczeblu UE poprzez "Dyrektywę 2009/128/WE ustanawiającą ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów", zwaną również dyrektywą w sprawie zrównoważonego stosowania.
KRIR zwraca uwagę, że we wdrażaniu przepisów dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania uczestniczą państwa członkowskie UE. Dyrektywa określa cele ogólne, natomiast państwa członkowskie za pośrednictwem krajowych planów działania transponują je, ustanawiając cele ilościowe, środki i harmonogramy.
Ograniczenie zużycia pestycydów o połowę do 2030 roku. Co na to resort rolnictwa?
Komisja Europejska ustanowiła zharmonizowane wskaźniki ryzyka i ocenia postępy w realizacji celów na podstawie krajowych sprawozdań dotyczących tych wskaźników.
W opracowanym przez KE sprawozdaniu z realizacji za 2020 r. stwierdzono istotne niedociągnięcia państw członkowskich we wdrażaniu, stosowaniu i egzekwowaniu niektórych elementów dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania.
"W związku ze stwierdzonymi niedociągnięciami i zgodnie z ambicjami Komisji w ramach Zielonego Ładu w zakresie ograniczenia stosowania pestycydów chemicznych i związanego z nimi ryzyka Komisja planuje przegląd dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania w celu zaradzenia jej ograniczonej skuteczności" - zaznacza Krajowa Rada Izb Rolniczych.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś