Senatorowie za zmianami w ustawie o wyścigach konnych
Rada Polskiego Klubu Wyścigów Konnych będzie zmniejszona z 25 do 9 osób - zakłada nowelizacja ustawy o wyścigach konnych, do której poprawki zgłosił Senat. Prezes będzie, jak dotąd, powoływany i odwoływany przez ministra rolnictwa, ale nie będzie do tego potrzebny wniosek Rady PKWK.
Przemysław Błaszczyk (PiS), sprawozdawca komisji rolnictwa i rozwoju wsi wyjaśniał, że nowelizacja ma na celu "uregulowanie funkcjonowania Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, a także powoływania i odwoływania prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych".
Posłowie zmienili ustawę o wyścigach konnych
Powiedział, że głównym założeniem zmian jest zmniejszenie rady do 9 członków. - Do tej pory liczyła aż 25 członków. W ostatnim czasie prowadziło to do pewnego chaosu, do problemów z prawidłowym funkcjonowaniem Polskiego Klubu Wyścigów Konnych - zaznaczył.
Do 9-osobowej Rady PKWK 6 członków będzie powoływanych przez ministra rolnictwa spośród kandydatów przedstawionych przez organizatorów wyścigów konnych, organizacje zrzeszające hodowców i właścicieli koni ras dopuszczonych do udziału w wyścigach konnych.
Dwie osoby w Radzie mają reprezentować organizacje trenerów i jeźdźców. W składzie Rady znajdzie się także przedstawiciel organu nadzoru, czyli ministra rolnictwa. Ustawa zakłada, że kadencja Rady rozpoczyna się z dniem pierwszego posiedzenia, które zwołuje minister rolnictwa. Długość kadencji prezesa nie jest określona.
Zdaniem sprawozdawcy "ustawa jest ściśle techniczna". Wyjaśnił, że pierwsza z trzech poprawek dotyczy systemu głosowania w sprawie odwołania przewodniczącego i wnioskowania o odwołanie prezesa.
Rada Polskiego Klubu Wyścigów Konnych będzie mniejsza
Zwiększa ona liczbę obecnych członków rady podczas głosowania do 7 - dalej pozostaje zwykła większość głosów. Dodał, że w pozostałych głosowaniach pozostaje liczba 5 członków, czyli jak tłumaczył minimalna i zwykła większość.
Druga poprawka dotyczy rozliczenia delegacji. Komisja opowiedziała się za tym, że delegacje mają być rozliczane nie w jednej trzeciej, ale w pełni. - Członkowie rady działają społecznie i myślę, że nie będzie problemu, jeżeli będzie zwrot tych kosztów dojazdu - powiedział sprawozdawca.
Trzecia poprawka umożliwia podjęcie przez prezesa pracy w sferze naukowej, ale za zgodą ministra rolnictwa. - Chodziło nam głównie o to, że jeśli pan prezes zechce udzielać się w sferze naukowej, to żeby miał możliwość wykonywania dodatkowych zajęć, możliwość takiego funkcjonowania - tłumaczył Błaszczyk.
Nowe przepisy przewidują, że Rada będzie miała możliwość wnioskowania o odwołanie członka Rady, jeżeli utrudnia lub uniemożliwia jej pracę - będzie też mogła wnioskować o odwołanie prezesa. Ponadto minister rolnictwa będzie mógł odwołać członka Rady z własnej inicjatywy. Uchwały będą podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej pięciu jej członków.
Rada do spraw hodowli koni powołała zespoły robocze
Dotychczas prezes PKWK będzie powoływany i odwoływany przez ministra rolnictwa, jednak nie będzie potrzebny w tym celu wniosek Rady PKWK, ale potrzebne będzie zasięgnięcie jej opinii. Nowelizacja ustawy przewiduje powołanie nowej Rady PKWK oraz prezesa w ciągu 60 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji. Pierwsze posiedzenie nowej Rady zwoła minister rolnictwa.
Ewa Lech, podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa podkreśliła, że celem zmiany ustawy jest uporządkowanie działania rady. - Naprawdę chodzi o to, żeby ten Polski Klub Wyścigów Konnych działał sprawnie - zapewniła.
Za nowelą opowiedziało się 56 senatorów, przeciw było 23, a 2 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu. Nowe przepisy mają obowiązywać 14 dni po ich ogłoszeniu.