Sejmowa komisja poparła projekt nowelizacji ustawy o nieruchomościach rolnych Skarbu Państwa
Sejmowa komisja skierowała do dalszych prac projekt nowelizacji ustawy o nieruchomościach rolnych Skarbu Państwa.
Podczas pierwszego czytania sejmowa komisja rolnictwa przyjęła wniosek o uchwaleniu poselskiego projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Celem projektu - jak wskazał w uzasadnieniu poseł Mirosław Maliszewski (Polska 2050-TD)- jest dostosowanie polskich przepisów do zmian wprowadzonych w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. Nowelizacja zakłada m.in., że "obniżenie ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków stanowi pomoc de minimis, o której mowa w rozporządzeniu Komisji.
Odszkodowania za grunty rolne zajmowane pod infrastrukturę - niezadawalające. KRIR wnosi o zmiany
Podczas dyskusji Paweł Sałek (PiS) dopytywał m.in. czy projektowana nowelizacja nie wpłynie na zwiększenie sprzedaży terenów popegeerowskich, na których znajdują się np. zabytkowe nieruchomości. Jednak - jak zapewnił wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak - taka możliwość "nie wchodzi w grę".
Wiceminister wyjaśnił, że główna zmiana, którą wprowadza projekt, polega na zastąpieniu określenia "studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego" sformułowaniem "plan ogólny gminy", co jest związane z nowelizacją ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, nakładającą na samorządy obowiązek sporządzania planów.
Komisja przyjęła wniosek o uchwalenie projektu i upoważniła biuro legislacyjne do wprowadzenia drobnych zmian redakcyjnych. Projekt został skierowany do dalszych prac.
Posłowie przyjęli też wniosek o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz niektórych innych ustaw.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś