Rolnik indywidualny, czyli… kto? Ministerstwo o nabywaniu kwalifikacji
Resort rolnictwa zajął stanowisko w sprawie możliwości zdobycia statusu rolnika indywidualnego w świetle ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w Polsce.
Poseł Stefan Krajewski (PSL) w ramach interpelacji zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich 25 lat polskie obszary wiejskie doświadczyły istotnej poprawy infrastruktury, takiej jak drogi, sieci telekomunikacyjne, dostęp do internetu, a także coraz bardziej profesjonalnego zakresu świadczenia usług publicznych.
Zmiana sposobu naliczania czynszu dzierżawnego za państwową ziemię zatwierdzona. Prezydent podpisał ustawę
Wiele młodych osób postanawia przenieść się na wieś
„To sprawiło, że wieś stała się bardziej atrakcyjna dla mieszkańców miast, którzy zyskują możliwość łączenia spokoju życia wiejskiego z nowoczesnymi udogodnieniami. Nie dziwi więc, że wiele młodych osób postanawia przenieść swoje życie rodzinne na tereny wiejskie i próbuje podjąć pracę w nowoczesnym, często ekologicznym rolnictwie. Niestety, wielokrotnie spotykam się z niezrozumieniem dość zawiłych przepisów dotyczących tego, w jaki sposób można nabywać gospodarstwa i ziemię rolną i kto dokładnie może uzyskać kwalifikacje rolnicze, status rolnika indywidualnego. Także zakładanie przez osoby z miasta gospodarstw agroturystycznych jest wielką szansą na rozwijanie się polskiej wsi” – wskazał parlamentarzysta, dołączając konkretne pytania.
Status rolniczego emeryta w miejsce rencisty. Izby chcą zmiany przepisów
Rolnikiem indywidualnym może zostać osoba, która…
Odpowiadając, wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski zaznacza, że zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w Polsce („u.k.u.r.”), rolnikiem indywidualnym może zostać osoba fizyczna, która:
1) jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha,
2) posiada kwalifikacje rolnicze,
3) co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego (o pow. co najmniej 1 ha) - przy czym do okresu tego zalicza się okres zamieszkiwania w innej gminie bezpośrednio poprzedzający zmianę miejsca zamieszkania, jeżeli w gminie tej jest albo była położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego,
4) prowadzi przez 5 lat osobiście to gospodarstwo.
Jak podkreśla Romanowski, jednym ze sposobów uzyskania kwalifikacji rolniczych (o których mowa w przywołanym wyżej punkcie 2), jest uzyskanie wykształcenia wyższego innego niż rolnicze i ukończenie studiów podyplomowych w zakresie związanym z rolnictwem (art. 6 ust. 2 pkt 2).
Ułatwienia w zasiedzeniu i nabyciu nieruchomości rolnej. Przepisy wchodzą w życie
Nie sposób jednoznacznie wskazać najłatwiejszej drogi
Według interpretacji ministerstwa, studiami podyplomowymi związanymi z rolnictwem są te spośród studiów podyplomowych, których program obejmuje co najmniej jedno z następujących zagadnień: ekonomika rolnictwa; organizacja lub technologia produkcji rolniczej; marketing artykułów rolnych; rachunkowość rolnicza; agrobiznes.
„Samo zatem ukończenie studiów podyplomowych związanych z rolnictwem (przez osobę posiadającą już wykształcenie wyższe inne niż rolnicze), nie jest wystarczające do uzyskania statusu rolnika indywidualnego. Studia takie pozwolą jedynie na spełnienie warunku posiadania kwalifikacji rolniczych. Osoba taka musiałaby jeszcze spełnić pozostałe warunki wymienione w art. 6 ust. 1 u.k.u.r.” – informuje wiceszef resortu rolnictwa.
W jego ocenie „nie sposób jednoznacznie wskazać najłatwiejszej drogi do uzyskania kwalifikacji rolniczych przez osoby niemające stażu pracy w rolnictwie. Zależy to bowiem od posiadanego wyksztalcenia, czy tez od posiadanych tytułów (kwalifikacyjnych lub zawodowych) określonej osoby. Wszystkie możliwe sposoby uzyskania takich kwalifikacji, wskazane są w art. 6 ust. 2 pkt 2 u.k.u.r.”.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś