Projekt o Funduszu Ochrony Rolnictwa skierowany do I czytania w Sejmie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2023,15:50 Aktualizacja: 27-04-2023,15:55
A A A

Stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku upadłości nabywców produktów rolnych - zakłada projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa, który w czwartek wpłynął do Sejmu i został skierowany do I czytania.

Jak zapowiedział na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski jest to jeden z projektów z pakietu pomocy dla rolników, którym wkrótce ma się zająć Sejm.

Ze środków Funduszu będą wypłacane rekompensaty producentom rolnym w przypadku braku zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie skupu, przechowywania, obróbki lub przetwórstwa produktów rolnych, który stał się niewypłacalny.

Fundusz Ochrony Rolnictwa, skup płodów rolnych, KOWR, rekompensaty dla rolników

Fundusz Ochrony Rolnictwa oczekiwany przez gospodarzy

Utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa, który gwarantowałby rolnikom wypłatę pieniędzy za sprzedane przez nich produkty od upadłej firmy skupowej, jest potrzebny rolnikom - mówili posłowie na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. Na...

Jak uzasadnia autor projektu - ministerstwo rolnictwa - odzyskanie należności za sprzedane produkty rolne nie zawsze jest także możliwe w wyniku postępowania upadłościowego. Zachodzi zatem potrzeba wprowadzenia rozwiązań systemowych umożliwiających producentom rolnym uzyskanie rekompensat w celu kontynuowania przez nich produkcji rolnej, spłaty ciążących na nich zobowiązań lub kredytów oraz na zaspokojenie ich bieżących potrzeb życiowych.

Fundusz będzie wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i on będzie upoważniony do dysponowania środkami Funduszu. KOWR będzie również zapewniał obsługę prawną oraz techniczno-biurową Funduszu, ustalał plan finansowy Funduszu oraz opracowywał sprawozdanie z jego realizacji.

Do wpłat na Fundusz w wysokości 0,125 proc. wartości nabywanych produktów rolnych bez podatku VAT będą obowiązane podmioty skupujące produkty rolne w celu ich przechowywania, obróbki lub przetworzenia.

Pierwsze wpłaty na Fundusz będą dokonywane przez podmioty skupujące produkty rolne w celu ich przechowywania, obróbki lub przetworzenia począwszy od II kwartału 2024 r. za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca 2024 r.

Fundusz Ochrony Rolnictwa, skup płodów rolnych, KOWR, rekompensaty dla rolników

Firma skupowa niewypłacalna? Z tego funduszu mają być wypłacane rekompensaty

Na wyodrębnionym rachunku bankowym administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa mają być gromadzone środki w ramach Funduszu Ochrony Rolnictwa. Przepisy mają być przyjęte jeszcze w tym kwartale. W wykazie prac legislacyjnych i...

Rekompensata będzie przyznawana w drodze decyzji administracyjnej dyrektora oddziału terenowego KOWR, która będzie wydawana do 30 czerwca. Będzie ona wypłacana w terminie 30 dni od dnia, w którym ww. decyzja stała się ostateczna, jako iloczyn określonej przez ministra rolnictwa w drodze rozporządzenia, procentowej stawki rekompensaty i kwoty wierzytelności netto za zbyte produkty rolne. Takie rozporządzenie zawierające stawkę rekompensaty obowiązującą w danym roku będzie wydawane corocznie do dnia 31 maja.

Projektowana ustawa przewiduje wypłatę rekompensat z tytułu braku zapłaty za sprzedane produkty rolne przez podmioty, które stały się niewypłacalne w 2022 r. Wnioski o rekompensatę w 2023 r. rolnicy będą mogli składać w okresie od dnia 1 do dnia 31 sierpnia 2023 r.

"Projekt ustawy zakłada dofinansowanie Funduszu ze środków budżetu państwa w pierwszych dwóch latach jego funkcjonowania, tj. w 2023 r. w kwocie nie wyższej niż 50 mln zł i w 2024 r. w kwocie nie wyższej niż 100 mln zł. Z tego powodu zostanie przedstawiony do notyfikacji Komisji Europejskiej jako program pomocy państwa" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2023 r. 

Poleć
Udostępnij