Płatności dla małych gospodarstw i ugorowanie w ekoschemacie - już na szczeblu Rady Ministrów
Do połowy roku rząd planuje przyjąć projekt zmiany ustawowej, wprowadzającej na lata 2023-2027 nowe formy wsparcia w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników: nowy ekoschemat i płatności dla małych gospodarstw.
Jak wynika z wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, celem zmiany ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 ma być wprowadzenie nowego ekoschematu, dotyczącego gruntów wyłączonych z produkcji oraz płatności dla małych gospodarstw.
Ugorowanie w ekoschemacie i płatność dla małych gospodarstw. Resort podaje stawki pomocy
Zgodnie z założeniami, w nowych ekoschemacie płatność będzie przyznawana rolnikowi za przeznaczenie nie więcej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie na grunty orne wyłączone z produkcji. Zakłada się, że będzie to działanie dobrowolne i dodatkowo płatne w ramach nowego ekoschematu.
Z kolei płatności dla małych gospodarstw - o powierzchni od 1 do 5 ha - mają wynieść 225 euro za hektar, czyli maksymalnie 1125 euro na gospodarstw. Płatność ta ma zastąpić wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach będą mogli uzyskać wsparcie w uproszczonej formie, niewymagającej od nich spełniania wszystkich warunków określonych dla innych płatności - zaznaczono w uzasadnieniu.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2024 r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś