NSA: producent nie może wprowadzać konsumenta w błąd
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę jednego z producentów żywności, dotyczącą stosowania określenia "domowy smak" w odniesieniu do produktów zawierających w swoim składzie substancje dodatkowe.
Takie właśnie substancje (zagęstniki) stosował producent, jednocześnie określając na etykiecie produkt napisem "domowy smak". Po tym jak został ukarany przez inspektorat jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, tę decyzję zaskarżył. Jak podnosił, wspomniane określenie tyczy się smaku produktu, a nie jego składu.
Główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych podtrzymał jednak decyzję o karze. Skargę producenta odrzucił także wojewódzki sąd administracyjny. W końcu sprawa trafiła do NSA. Ten podzielił zdanie urzędników.
W uzasadnieniu wyroku napisano: "Przepisy prawa krajowego, jak i wspólnotowego jednoznacznie sprzeciwiają się każdej praktyce mogącej w jakikolwiek sposób wprowadzać konsumentów w błąd. (…) Informacje na opakowaniu wprowadzonych do obrotu artykułów nie odpowiadały prawdzie. Oznakowanie sugerowało bowiem konsumentowi, że artykuł jest wyprodukowany metodą domową, gdy tymczasem do jego składu dodano substancje zagęszczające, które zmieniają zarówno konsystencję, jak i smak produktu spożywczego. Oznakowanie na opakowaniu powinno odzwierciedlać w sposób rzetelny deklarowany przez producenta skład artykułu spożywczego i nie pozostawiać żadnych wątpliwości co do jego właściwości".
"Tym samym NSA potwierdził stanowisko Głównego Inspektora JHARS, zgodnie z którym określenie "domowy" w przypadku produktów zawierających substancje dodatkowe stanowi naruszenie prawa żywnościowego" - przekonuje w swoim oświadczeniu IJHARS.