Koniec sprzedawania zagranicznych owoców i warzyw jako polskie
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. znakowania żywności - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa zakłada, że produkt, który znajdzie się w sprzedaży, musi mieć informację o kraju pochodzenia.
Chodzi o ustawę uchwaloną przez Sejm 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych.
Ustawa wprowadza zmiany mające na celu wzmocnienie kontroli w odniesieniu do identyfikacji oraz informacji przekazywanych konsumentom w oznakowaniu artykułów rolno-spożywczych, w tym owoców i warzyw świeżych.
Warzywa i owoce pod większą kontrolą. Koniec z przepakowywaniem?
Wprowadzony został obowiązek posiadania przez każdy podmiot wprowadzający na rynek artykuły rolno-spożywcze, informacji, które umożliwiają identyfikację tego artykułu. W przypadku niedopełnienia powyższego wymogu, przewidziano kary pieniężne.
Nowe przepisy umożliwiają działania kontrolne na podstawie imiennego okresowego upoważnienia. Zmiany mają również na celu zastąpienie kary grzywny, wyższymi karami pieniężnymi za nieprzestrzeganie wymagań jakości handlowej owoców i warzyw.
Wprowadzono dodatkowe kary - za nieokazanie dokumentów towarzyszących danej partii owoców lub warzyw lub niezamieszczenie w tych dokumentach wymaganych informacji, albo podanie informacji nieprawdziwych oraz za ponowne wprowadzanie do obrotu owoców i warzyw, wobec których zostało wydane orzeczenie o niezgodności warzyw i owoców z wymogami unijnymi.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś