Będzie więcej czasu na operacje scalania gruntów. Beneficjenci pomocy z problemami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2024,6:00 Aktualizacja: 07-12-2024,0:29
A A A

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia, który przewiduje wydłużenie czasu na realizację przedsięwzięć związanych ze scalaniem gruntów, objętych wsparciem z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Scalanie gruntów” w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa”. Ma on na celu wydłużenie maksymalnego terminu realizacji operacji i złożenie wniosku o płatność końcową do 30 września 2025 r. (z 30 czerwca).

Zmiana ta jest efektem pojawiających się informacji o problemach beneficjentów związanych z realizacją operacji w wyznaczonym terminie, co w konsekwencji może prowadzić do rozwiązania umów o przyznaniu pomocy. Problemy beneficjentów wynikają przede wszystkim z braku możliwości wyłonienia wykonawcy w trybie zamówień publicznych oraz z opóźnień prac budowlanych realizowanych przez wykonawców, czy odstępowania wykonawców od umów w sprawie zamówienia publicznego” – wyliczono w uzasadnieniu do projektu.

mrit, kowr, grunty, państwowa ziemia, mieszkania

MRiT: grunty rolne w granicach miasta mają być przeznaczone na budowę mieszkań

Zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi położonymi w granicach administracyjnych miast to jedna ze zmian przewidywanych w projekcie ustawy zwiększającej dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, przygotowywanej przez...

Jak w nim dodano, z informacji uzyskanych od samorządów województw wynika, że operacji zagrożonych nieterminowością realizacji może być nawet 74.

„Wydłużenie terminu realizacji operacji i złożenia wniosku o płatność końcową umożliwi beneficjentom, którzy wystąpią ze stosownym wnioskiem o zmianę umowy o przyznanie pomocy, wywiązanie się ze zobowiązań zawartych w tych umowach. Jednocześnie proponowane przepisy nie będą obligowały wszystkich beneficjentów do wystąpienia z wnioskiem o zmianę umowy” – wyjaśniono w uzasadnieniu.

Scalenie gruntów polega na wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych, o innym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych, w celu doprowadzenia do zmniejszenia liczby małych, rozproszonych działek składających się na gospodarstwo, oraz do powiększenia ich średniej wielkości. W ramach projektu scalenia przeprowadza się również prace w zakresie zagospodarowania poscaleniowego terenu, które obejmują w szczególności stworzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz wykonanie zadań wpływających na regulację stosunków wodnych na obszarze objętym scaleniem.

Poleć
Udostępnij