Zielone światło dla rewizji KPO. Miliony euro na bezpieczeństwo żywnościowe i rolnictwo 4.0
Rada UE ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) przyjęła projekt decyzji wykonawczej, zatwierdzającej zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). W grę wchodzą duże pieniądze m.in. na rolnictwo.
„Akceptacja przez ECOFIN decyzji wykonawczej Rady UE jest formalnym końcem procesu rewizji polskiego KPO. To oznacza, że nasz kraj będzie mógł w najbliższym czasie złożyć kolejny wniosek o płatność z KPO. Na przełomie sierpnia i września Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje wysłać drugi i trzeci wniosek o płatność z KPO, a ich refundacja spodziewana jest pod koniec 2024 r. Kolejne dwa wnioski planujemy złożyć pod koniec br.” – przekazało w komunikacie MFiPR.
MRiRW: termin realizacji przedsięwzięć przez rolników i rybaków w ramach KPO ma być wydłużony
Akceptacja dla 95 proc. zmian
Przygotowana rewizja KPO, po konsultacjach społecznych, została 30 kwietnia br. przyjęta przez polski rząd. Następnie przesłano ją do Komisji Europejskiej.
„Na podstawie obustronnych uzgodnień, 1 lipca br. KE zatwierdziła wniosek Polski w sprawie rewizji KPO i przedstawiła projekt zmienionej decyzji wykonawczej Rady UE, zatwierdzającej zmiany w KPO. Zdecydowana większość zmian (ok. 95 proc.), które zostały zgłoszone przez stronę polską w ramach formalnego wniosku, została zaakceptowana przez KE” – podkreślił resort.
Zmiany dla sektora rolnego
Rewizja KPO objęła 7 komponentów. Najważniejsze zmiany dotyczą m.in.:
- sektora rolnego – poprzez zwiększenie wsparcia dla rolników i rybaków realizujących projekty dotyczące modernizacji infrastruktury i wyposażenia i wspierania technologii w zakresie rolnictwa 4.0; zwiększenie liczby wybudowanych lub zmodernizowanych centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych oraz zmodernizowanych rynków hurtowych; dodanie nowego wskaźnika dotyczącego edukacji w zakresie rolnictwa 4.0.
- zamiany podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne.
Uwolnione 600 milionów euro
Jak zapewniło MFiPR, na sektor rolny będą przeznaczone uwolnione środki z części grantowej KPO. To 600 mln euro (ok. 2,6 mld zł) z przeznaczeniem na bezpieczeństwo żywnościowe i rolnictwo 4.0 – w tym m.in. na:
120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa – na horyzoncie start naboru wniosków
- dodatkowe 86 centrów dystrybucyjno-magazynowych i rynków hurtowych;
- dodatkowe wsparcie dla 30 małych i średnich przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego;
- wsparcie dla ponad 30 tys. rolników i rybaków modernizujących infrastrukturę i wyposażenie gospodarstw;
- wspieranie technologii w zakresie rolnictwa 4.0;
- 50 projektów w obszarze edukacji o rolnictwie 4.0.
57 inwestycji i 54 reformy
„Po rewizji Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności składa się z 57 inwestycji i 54 reform. Polska otrzyma z KPO 59,8 mld euro (257,1 mld zł), w tym 25,27 mld euro (108,6 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (148,5 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE, znaczna część budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne (44,96 proc.) oraz transformację cyfrową (21,28 proc.)” – wyliczyło ministerstwo funduszy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś