W piątek koniec naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. Ilu rolników decyduje się na ekoschematy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
30-06-2023,8:35 Aktualizacja: 30-06-2023,8:36
A A A

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za ten rok mija 30 czerwca - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Nabór prowadzony jest tylko poprzez aplikację eWniosekPlus. Do 28 czerwca złożono 1,13 mln dokumentów.

Agencja przypomniała, że w wypełnianiu wniosków bezpłatnie pomagają eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Na stronach internetowych ODR-ów w poszczególnych województwach opublikowano informacje dotyczące preferowanych terminów przyjmowania rolników.

Procent mniej za każdy dzień

Dokumenty będzie można dostarczyć również po 30 czerwca, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 proc. Natomiast korekt we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 17 lipca. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji ostateczny termin to 25 lipca br.

arimr, materiał siewny, dopłaty, pomoc wojenna, nabór, wnioski

ARiMR: Sugerujemy, aby na razie nie wycofywać wniosków o dopłaty do nasion

„Pomoc wojenna” do zakupu materiału siewnego będzie możliwa dopiero po zgodzie wydanej przez Komisję Europejską. Dlatego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sugeruje wstrzymanie się z wycofywaniem złożonych już...

ARiMR poinformowała, że ze statystyk wynika, iż o wsparcie w ramach przynajmniej jednego ekoschematu ubiega się ok. 35 proc. wnioskujących. Największą popularnością cieszy się Rolnictwo węglowe (383 tys. wniosków – przodują Mazowsze i Lubelszczyzna) i Dobrostan zwierząt (79 tys. wniosków – najwięcej na Mazowszu i Podlasiu).

Sporo opcji dla rolników

W ramach wniosku o przyznanie dopłat można się starać o: płatności w ramach interwencji w formie płatności bezpośrednich, w tym: podstawowe wsparcie dochodów; płatność redystrybucyjną; płatność dla młodych rolników; płatności za realizację ekoschematów; wsparcie dochodów związanych z hodowlą krów, bydła, owiec i kóz, a także uprawą buraków cukrowych, chmielu, lnu, konopi włóknistych, pomidorów, truskawek, ziemniaków skrobiowych, roślin pastewnych, roślin strączkowych na nasiona; płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego, w tym: uzupełniającą płatność podstawową, płatność niezwiązaną do tytoniu; płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW); płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne (zobowiązania kontynuacyjne w ramach PROW 2014-2020), w tym przyznanie kosztów transakcyjnych w ramach pakietu 4, 5 lub 6; płatności ekologiczne (zobowiązania kontynuacyjne w ramach PROW 2014-2020), w tym: premię za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą i przyznanie kosztów transakcyjnych; płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych (nowe zobowiązania w ramach WPR 2023-2027), w tym: płatność za retencjonowanie wody na obszarach przyrodniczych oraz przyznanie kosztów transakcyjnych w ramach interwencji 1, 2 lub 5; płatności ekologicznych (nowe zobowiązania w ramach WPR 2023-2027), w tym: małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi, premię za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą oraz przyznanie kosztów transakcyjnych; pomoc na zalesianie (PROW 2007-2013) – wniosek o wypłatę; premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020); premię z tytułu zadrzewień (PROW 2014-2020); pierwszą premię pielęgnacyjną i zalesieniową do gruntów z sukcesją naturalną (WPR 2023-2027).

minister, telus, ciecióra, dopłaty, ekoschematy

Jest potwierdzenie - będą uproszczenia w ekoschematach. Małe gospodarstwo dostanie 225 euro za hektar

Płatność ryczałtowa dla gospodarstw do 5 ha wyniesie 225 euro/ha i zastąpi wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich - poinformował minister rolnictwa Robert Telus. Dodał, że będzie ona przyznana na podstawie oświadczenia składanego w ARiMR od...

20 miliardów za ubiegły rok

W 2022 r. do ARiMR wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat. Dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników trafiło 20,08 mld zł.

Z tej kwoty 16,78 mld zł to płatności bezpośrednie, a pozostałe - wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020. Czas na realizację wypłat w ramach tej kampanii mija 30 czerwca tego roku.

Poleć
Udostępnij