Tyle wniosków o dopłaty do nawozów złożyli rolnicy. Lubelskie na czele
Wnioski o przyznanie dofinansowania do zakupionych między 16 maja 2022 r. a 31 marca 2023 r. nawozów mineralnych można składać do 14 lipca br. W ramach trwającego naboru do ARiMR wpłynęło do tej pory ponad 61 tys. wniosków – najwięcej od rolników z Lubelszczyzny.
Jak podkreśla w komunikacie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o to wsparcie może się starać producent rolny będący mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem, któremu zagraża utrata płynności finansowej z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Od takiego rolnika wymaga się również złożenia wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. oraz posiadania numeru identyfikacyjnego nadanego w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Ruszył nabór wniosków o dopłaty do zakupu nawozów mineralnych
Hektary upraw razy 500 złotych
„Pomoc jest przeznaczona na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, dokonanego między 16 maja 2022 r. a 31 marca 2023 r. Podmiot sprzedający powinien prowadzić działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów, a rolnik musi dołączyć do wniosku oryginały bądź duplikaty faktur lub imienne dokumenty księgowe potwierdzających transakcję” – zaznacza Agencja.
Przypomina, że do wyliczenia wysokości pomocy stosuje się specjalny dwustopniowy algorytm. Po pierwsze, deklarowaną przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchnię upraw rolnych (nie większą niż 300 ha) mnoży się przez:
- 500 zł – w przypadku upraw rolnych;
- 250 zł – w przypadku łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 za realizację zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, w ramach których obowiązuje całkowity zakaz nawożenia).
Wiceminister aktywów państwowych: nieprawdą jest, że są problemy w kwestii stabilności produkcji nawozów
Będzie współczynnik korygujący?
A po drugie, ustala się iloczyn liczby ton nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) i różnicy pomiędzy ceną za tonę tych nawozów zakupionych w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. a średnią ceną danego typu nawozu mineralnego ogłoszoną w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otrzymane wyniki porównuje się, a mniejsza z otrzymanych kwot jest tą, którą otrzyma rolnik. Tak będzie, jeśli zapotrzebowanie, które wyniknie ze złożonych wniosków, wyniesie nie więcej niż 4,7 mld z. W innym przypadku zastosowany zostanie współczynnik korygujący.
„Nabór jest prowadzony przez biura powiatowe ARiMR. Dotychczas zarejestrowały one ponad 61 tys. wniosków – najwięcej w województwach: lubelskim, mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Dokumentacja może być dostarczana bezpośrednio do placówek, przekazywana za pośrednictwem platformy ePUAP bądź usługi mObywatel (na stronie gov.pl) i wysyłana rejestrowaną przesyłką pocztową. Czas na złożenie wniosku mija 14 lipca 2023 r. Natomiast w przypadku platformy ePUAP, mObywatel i rejestrowanej przesyłki pocztowej pod uwagę będzie brany dzień nadania dokumentów” – zastrzega ARiMR.
Formularz wniosku o przyznanie tej pomocy jest tutaj.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś