To już ostatnia szansa, aby otrzymać dopłaty w pełnej wysokości
Rolnicy, którzy są uprawnieni do otrzymania płatności obszarowych, a dotychczas nie złożyli odpowiednich dokumentów w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mają tylko 3 dni na dopełnienie formalności.
Osoby, które nie zdążą i złożą wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r. po 15 czerwca, ale nie później niż do 10 lipca, będą miały obniżone dopłaty o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia. Co ważne, wnioski i uzupełnienia złożone po 10 lipca nie będą rozpatrywane.
- Zwracam się z apelem do tych wszystkich rolników, którzy jeszcze nie złożyli odpowiednich dokumentów, aby uczynili to jak najszybciej - mówi minister rolnictwa Marek Sawicki.
Agencja będzie pracować dłużej. Kończy się czas na złożenie wniosków o dopłaty
Ponad 1,2 mln wniosków
Z danych ARiMR wynika, że do piątku 12 czerwca zarejestrowano dokładnie 1 208 806 wnioski o przyznanie płatności w biurach powiatowych (w aplikacji RED). 6136 producentów złożyło wnioski przez aplikację eWniosek.
Wychodząc naprzeciw beneficjentom, w dniach 11, 12 i 15 czerwca, wszystkie biura powiatowe ARiMR będą czynne w godzinach 7.30-20.00, natomiast w sobotę 13 czerwca w godzinach od 7.30 do 15.30.
Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać za pośrednictwem internetu, poczty, a także osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W tym roku termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych został wydłużony o miesiąc w porównaniu z latami ubiegłymi. Polska skorzystała z możliwości stworzonej przez Komisję Europejską, gdyż w tym roku wchodzi nowy system płatności bezpośrednich - informuje biuro prasowe MRiRW.
Zazielenianie dla każdego
Od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje ona zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunty orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne.
Sawicki apeluje do rolników: macie czas do 15 czerwca
Młody rolnik dostanie szansę
Innym nowym rodzajem płatności obszarowych wprowadzonym od 2015 r. są płatności dla młodych rolników. Generalna zasada mówi o tym, że mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku o płatność obszarową nie przekroczyły 40 roku życia. Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nie przekraczającej 50 ha.
Nowym rodzajem wsparcia jest również tzw. płatność dodatkowa. Przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha. Jej stawka wynosi 40 euro/ha.
Wnioski o dopłaty spływają do agencji. Minister jest zadowolony
Wystarczy wypełnić, podpisać i złożyć
Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak co roku, wysłała do nich za pośrednictwem poczty tzw. wnioski spersonalizowane.
Są to już częściowo wypełnione przez ARiMR dokumenty na podstawie danych z ostatnio składanego wniosku. Rolnik musi sprawdzić, czy te informacje są aktualne także w tym roku, jeżeli tak - wystarczy uzupełnić wymagane pola, np. podpisać wniosek i złożyć go w ARiMR.
W tym roku 4 marca została wysłana ostatnia partia spersonalizowanych wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r. Łącznie ARiMR przekazała za pośrednictwem poczty takie wnioski do 1,34 mln rolników.
Na realizację płatności obszarowych za 2015 r. przewidziane jest 3,5 mld euro.