Są pieniądze na tworzenie grup i organizacji producentów
Od 15 listopada do 21 grudnia oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmować będą wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".
O przyznanie pomocy mogą ubiegać się nowe grupy producentów rolnych, uznane od 29 grudnia 2017 r., składające się z osób fizycznych, działające jako przedsiębiorcy prowadzący mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo.
Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich już trafiają na konta rolników
Jak podaje agencja o wsparcie mogą ponadto starać się grupy, które spełniają następujące warunki:
- zostały uznane przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie planu biznesowego
- łączą producentów jednego produktu lub grupy produktów, którzy nie byli członkami grupy producentów lub organizacji producentów, utworzonej ze względu na ten sam produkt lub grupę produktów, której przyznano i wypłacono pomoc na rozpoczęcie działalności ze środków Unii Europejskiej po 1 maja 2004 r. w ramach działań i mechanizmów określonych w rozporządzeniu MRiRW z 2 sierpnia 2016 r.
- w skład grupy producentów nie wchodzą małżonkowie członków, o których mowa powyżej oraz osoby powiązane bezpośrednio z nimi kapitałowo lub osobowo
- zadeklarują realizację planu biznesowego w celu osiągnięcia jego założeń w trakcie trwania 5-letniego okresu wsparcia
100 tysięcy złotych premii czeka na rozpoczęcie działalności pozarolniczej
Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat funkcjonowania grupy liczonych od dnia jej uznania. Wysokość wsparcia, jaką może otrzymać grupa zależy od wartości przychodów netto uzyskanych ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, wytworzonych przez jej członków w poszczególnych latach.
Ważne jest, że odbiorcami produktów nie mogą być osoby należące do grupy producentów, ich współmałżonkowie, podmioty powiązane kapitałowo lub osobowo bezpośrednio lub pośrednio z beneficjentem lub jego współmałżonkiem.
Wysokość wsparcia wynosi:
- w pierwszym roku - 10 proc. przychodów netto
- w drugim roku - 8 proc. przychodów netto
- w trzecim roku - 6 proc. przychodów netto
- w czwartym roku - 5 proc. przychodów netto
- w piątym roku - 4 proc. przychodów netto
Limit wsparcia to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu przyznawania pomocy i pozostaje na niezmienionym poziomie w kolejnych latach.
Wnioski o wsparcie można złożyć osobiście, za pośrednictwem upoważnionej osoby lub wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej. W tym ostatnim przypadku dokument jest rozpatrywany, jeżeli wpłynie do agencji w ciągu 30 dni od zakończenia terminu składania wniosków. Złożone dokumenty poddawane są ocenie. Na podstawie liczby przyznanych punktów ustalona zostanie kolejność przyznawania pomocy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś