Są pieniądze dla pszczelarzy. KOWR wspiera rynek produktów pszczelich
Korzystanie z dofinansowania działań prowadzonych w sektorze pszczelarskim możliwe jest na podstawie zatwierdzonego przez Komisję Europejską trzyletniego Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa.
Wsparcie to służy wzmocnieniu poszczególnych ogniw związanych z produkcją i zbytem produktów pszczelich, a w dalszej perspektywie wpływa na stopniową i trwałą poprawę kondycji sektora pszczelarskiego - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Zginęły tysiące pszczół. Jest ugoda pszczelarzy z rolnikiem
Przedmiotowi producenci zobowiązani są do posiadania weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego lub wpisu do rejestru powiatowego lekarza weterynarii. Odbiorcą końcowym może być beneficjent pomocy wyłącznie w ramach jednej organizacji pszczelarskiej.
Wsparcie oraz działania objęte mechanizmem kierowane są w stronę pomocy technicznej dla pszczelarzy i organizacji pszczelarzy, zwalczania inwazji pasożytów i chorób pszczół (w szczególności warrozy), racjonalizacji sezonowego przenoszenia uli, wsparcia zasiedlania uli we Wspólnocie oraz poprawy jakości produktów, aby skuteczniej pozycjonować produkty na rynku.
Rolnik musi dbać o pszczoły. Powstaną specjalne komisje?
W każdym sezonie pula środków przeznaczona na realizację wsparcia sektora pszczelarskiego to ok. 25 mln zł.
W sezonie 2016/2017 przedmiotowa kwota została rozdysponowana niemalże w 100 procentach.
W sezonie 2017/2018 złożono 407 projektów, z czego do realizacji przyjęto 405 projektów.
Na sezon 2018/2019 złożono 374 projekty, które aktualnie podlegają ocenie - podaje KOWR.
Więcej informacji na temat mechanizmu można znaleźć tutaj.