Ponad 600 tys. wniosków o przyznanie płatności obszarowych
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że do 7 maja rolnicy złożyli ponad 600 tys. wniosków o przyznanie płatności obszarowych, w tym ok. 2,3 tys. przez internet.
W tym roku rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie do 15 czerwca. Nasz kraj postanowił skorzystać z możliwości zaproponowanej przez Komisję Europejską i o miesiąc wydłużono ostateczny termin składania wniosków.
Dodatkowy czas na pewno się przyda, bo prawidłowe wypełnianie dokumentów wielu rolnikom sprawia ogromne kłopoty.
Państwa UE za wydłużeniem terminu składania wniosków o dopłaty
Właśnie dlatego MODR zachęca do wypełniania wniosków z pomocą doradców. "Mimo przedłużonego terminu naboru, czyli do 15 czerwca - proponujemy nie zwlekać i zgłaszać się jak najszybciej do naszych doradców, którzy świadczą usługi w wypełnianiu wniosków i czekają na wszystkich, którzy mają z tym problem" - informuje MODR.
Na ostatnią chwilę
Jak pokazują statystyki, większość rolników składa swoje wnioski w ciągu ostatnich dwóch tygodni podstawowego terminu naboru. Nie warto jednak czekać, ponieważ im szybciej zostaną złozone odpowiednie wnioski, tym szybciej rolnik otrzyma należne dopłaty (nawet w grudniu).
Kto się spóźni i nie zdąży złożyć wniosku do 15 czerwca będzie mógł to jeszcze zrobić do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą obniżane o 1 proc. za każdy roboczy dzień zwłoki.
W tym roku na dopłaty bezpośrednie jest 3,5 mld euro i podobnie jak w latach ubiegłych należy się spodziewać, iż ubiegać się o nie będzie ok. 1 mln 350 tys. polskich rolników.
W biurze lub przez internet
Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać za pośrednictwem internetu, poczty, a także osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wnioski o dopłaty bezpośrednie będzie można składać o miesiąc dłużej
Kto już je ma, nie musi o nie występować ponownie. W przypadku braku dostępu do systemu ARiMR, trzeba złożyć specjalny wniosek do kierownika biura powiatowego Agencji.
Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać również za pośrednictwem poczty wysyłając dokumenty listem poleconym.
O tym warto wiedzieć
Od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje on zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunt orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne.
Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu 31 maja br.
Innym nowym rodzajem płatności obszarowych wprowadzonym od 2015 r. są płatności dla młodych rolników. Generalna zasada mówi o tym, że mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku o płatność obszarową nie przekroczyły 40. roku życia.
Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nie przekraczającej 50 ha.