Pomyłka w wysłanym już wniosku "suszowym"? Na poprawki nie ma szans
Samorząd rolniczy domagał się zmiany przepisów, by była możliwość korekty wniosków „suszowych”. Według resortu, rolnik jest odpowiednio informowany, że po przesłaniu wniosku nie będzie możliwości wprowadzenia zmian ani dodania kolejnych szkód.
W związku z zapowiadaną kolejną pomocą dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się w końcówce lutego o zmianę rządowego rozporządzenia, skutkującą wprowadzeniem możliwości korekty wniosków o szacowanie strat suszowych.
Uprawy już są zagrożone z powodu suszy
Mała pomyłka, rolnik z odmową
„Każdemu zdarzają się pomyłki, niestety już samo wysłanie wniosku o oszacowanie strat, zamykało rolnikom możliwość jego poprawy. Informowaliśmy Pana o odmowie przyznania pomocy klęskowej dla rodzin w gospodarstwach, w których nie wstawiono w protokole szacowania strat np. rodzin pszczelich. Są także przypadki, kiedy pomyłkowo uprawa np. pomidorów zamiast w uprawie polowej została zaznaczona w sąsiedniej pozycji, która dotyczyła tej uprawy, ale pod osłonami. Różnica miała wpływ na odmowę płatności. Pomimo, że rolnik zauważył błąd natychmiast, niestety aplikacja uniemożliwiała mu dokonanie poprawy błędnie wypełnionego wniosku” - wskazał w piśmie do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka rolniczy samorząd.
Uzupełnienia aż do podpisu
I zaapelował o korektę przepisów, a tym samym umożliwienie rolnikom w nowym naborze uzupełniania błędnie złożonych wniosków.
W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik przyznaje, że aktualnie prowadzone są prace mające na celu uruchomienie aplikacji dla celów szacowania szkód powstałych w wyniku suszy w 2023 r.
Jednocześnie polityk przypomina, że producent rolny, składając wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy, ma prawo do wielokrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach - w miarę obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej kolejnych upraw rolnych - i wprowadzania innych zmian we wniosku. Te czynności są możliwe do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat tzw. podpisem zaufanym.
Rolnicy chcą już teraz wiedzieć, jaka będzie pomoc suszowa
Jeden producent, jeden wniosek
„Należy również zauważyć, że rolnik, wypełniając wniosek o oszacowanie suszy, otrzymuje kilkukrotnie informację, że po wysłaniu wniosku nie będzie możliwości wprowadzenia zmian ani dodania kolejnych szkód” - podkreśla Ryszard Bartosik.
Jak dodaje, przy budowie aplikacji założono, że jeden producent rolny może złożyć tylko jeden wniosek i otrzymać w danym roku tylko jeden protokół lub kalkulację, które stanowią podstawę do ubiegania się o pomoc.
„Po wygenerowaniu tych dokumentów nie ma bowiem możliwości ich anulowania. Możliwość wielokrotnego składania wniosków lub ich korekty prowadziłaby do tego, że producent rolny mógłby posiadać kilka różnych kalkulacji lub protokołów z danego roku i posługiwać się nim dowolnie w zależności od rodzaju pomocy” - przekonuje wiceszef resortu rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś