Pomoc dla budujących lub modernizujących chlewnie. Znamy warunki i budżet

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-09-2024,13:00 Aktualizacja: 27-09-2024,13:17
A A A

Około 800 mln zł ma wynosić budżet akcji kredytowej, mającej być wsparciem przy budowie, rozbudowie, modernizacji i wyposażaniu chlewni – poinformowało  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Resort ustosunkował się do wystąpienia samorządu rolniczego, traktującego o trudnej sytuacji hodowców świń. Zawierało ono wniosek o utworzenie nowego programu wsparcia dla gospodarstw trzodziarskich, wzorowanego na wcześniejszej pomocy zwanej „Locha plus”.

„Wsparcie powinno być ukierunkowane na lochy i prosięta urodzone w Polsce” – podkreślono w wystąpieniu.

W odpowiedzi MRiRW podkreśla, że we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego planuje wprowadzenie wsparcia z Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 w ramach interwencji I 10.1.2. „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększających konkurencyjność - Instrumenty finansowe”. Wsparcie to ma polegać na udzielaniu przez banki komercyjne/spółdzielcze (które podpiszą umowę z BGK) kredytów preferencyjnych przeznaczonych na budowę, rozbudowę i modernizację chlewni, w tym instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną (roboty budowlane i zakup materiałów budowlanych). Pomoc będzie obejmować również wyposażenie chlewni.

kółka rolnicze, kzprkior, minister rolnictwa, siekierski

Minister rolnictwa: jednym z powodów nadmiaru zbóż na rynku był znaczący spadek pogłowia trzody chlewnej

Aktualna sytuacja na rynkach rolnych, założenia "Zielonego Ładu" i funkcjonowaniu kół gospodyń wiejskich – m.in. takie były tematy poruszane podczas posiedzenia Zarządu Krajowego Związku Rolników, Kółek i...

Jak podaje resort, kredyty będą:

  • zabezpieczone z Funduszu Gwarancji Rolnych Plus gwarancją spłaty ze środków publicznych do 80 proc. kwoty kredytu;
  • miały maksymalną wartość gwarancji do 9 mln zł, a zatem wartość kredytu objętego gwarancją może wynieść 11,25 mln zł;
  • preferencyjnie oprocentowane dla rolnika przez pierwsze 4 lata (przez pierwsze 2 lata – ze środków publicznych będzie spłacane 100 proc. odsetek, przez kolejne 2 lata – 50 proc. odsetek);
  • miały maksymalny okres objęcia gwarancją do 15 lat;
  • miały gwarancję udzielaną bezpłatnie.

„W PS WPR 2023-2027 na tę interwencję zaplanowano 70 mln euro, co powinno przełożyć się na akcję kredytową w wysokości ok. 800 mln zł” – informuje resort rolnictwa.

Przekazuje ponadto, że wprowadzenie oferty kredytu z gwarancją FGR Plus i dopłatą do odsetek dla producentów trzody chlewnej planowane jest na przełomie 2024 r. i 2025 r.

„Program będzie wdrażany za pośrednictwem banków kredytujących, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego” – zaznacza ministerstwo.

Poleć
Udostępnij