Plantatorzy chmielu mają dostać wyższe wsparcie
Resort rolnictwa w pierwszym kwartale 2023 r. planuje uruchomić drugi nabór wniosków skierowany do plantatorów chmielu - wynika z projektu rozporządzenia MRiRW. Ma być dla nich korzystniejszy m.in. poprzez podwyższenie kwoty wsparcia.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Opóźnienia w wypłacaniu dopłat? Resort zajął jasne stanowisko
Do impregnacji słupów drewnianych na plantacjach chmielu najczęściej stosowany jest olej kreozotowy, który został zakwalifikowany - zgodnie z dyrektywą UE - jako substancja rakotwórcza. Resort zwrócił uwagę, że w związku z tym, że wymiana słupów jest bardzo kosztowna, celowe było udzielenie wsparcia dla plantatorów chmielu na realizację tego działania.
W uzasadnieniu projektu resort przyznał, że w ramach pierwszego naboru wniosków, który był prowadzony od 17 października do 28 listopada, nie złożono żadnych wniosków o udzielenie wsparcia. Dlatego też nowy projekt ma być korzystniejszy dla przyszłych beneficjentów.
"Projektowane rozporządzenie ma na celu dostosowanie zasad wsparcia do zmieniającej się sytuacji rynkowej w odniesieniu do drugiego naboru wniosków, którego rozpoczęcie planowane jest w I kwartale 2023 r." - poinformowano.
Nowe przepisy rozszerzą katalog materiałów, z których mogą być wykonane nowe słupy m.in. w celu uwzględnienia nowych technologii stosowanych w chmielarstwie. Wydłużony zostanie także czasu realizacji przedsięwzięcia od dnia zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem z ostatecznym odbiorcą wsparcia z 12 do 24 miesięcy.
Zmieni się też poziom wsparcia, który zgodnie z projektem nie będzie mógł przekroczyć: 65 proc. standardowej stawki jednostkowej określonej w regulaminie wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem w przypadku wnioskodawców urodzonych po dniu 31 grudnia 1982 r.; 55 proc. standardowej stawki jednostkowej określonej w regulaminie wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem - w przypadku pozostałych wnioskodawców.
"Powyższa zmiana poziomu wsparcia, w połączeniu z dostosowaniem, do obecnej sytuacji rynkowej, standardowej stawki jednostkowej, służącej do ustalenia wysokości wsparcia, spowoduje podwyższenie rzeczywistej kwoty wsparcia wyrażonej w zł na 1 hektar wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu" - wyjaśniono w ocenie skutków regulacji projektu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś