Opóźnienia w wypłacaniu dopłat? Resort zajął jasne stanowisko
Informacje o możliwych opóźnieniach w wypłatach środków z tytułu dopłat rolnikom są nieprawdziwe – zapewnił Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa.
Polityk odpowiedział na interpelację poselską "w sprawie możliwych opóźnień w wypłacie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW 2022".
400 złotych dopłaty do krowy mamki na pastwisku?
Powiedział, że wypłata płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych - w formie zaliczek - prowadzona była, podobnie jak w latach ubiegłych, od połowy października do końca listopada. W tym okresie (1,5 miesiąca) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom ponad 12,9 mld zł.
"Wypłata zaliczek była możliwa w rezultacie wydania przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi trzech rozporządzeń określających warunki i termin wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich oraz płatności PROW. Od 1 grudnia (początek podstawowego terminu wypłat) trwa realizacja wypłat pozostałych kwot płatności. Zgodnie z danymi ARiMR, według stanu na 12 grudnia, wypłacono ogółem ok. 13,09 mld zł. Pragnę podkreślić, że płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe PROW to instrumenty wsparcia stosowane na podstawie przepisów unijnych. W przepisach tych określone są m.in. zasady wypłaty wsparcia" - przekazał Ciecióra.
Wiceminister przywołał art. 75 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013, zgodnie z którym płatności nie dokonuje się przed zakończeniem weryfikacji warunków kwalifikowalności dokonywanej przez państwa członkowskie, tj. przed kontrolami administracyjnymi uzupełnionymi kontrolami na miejscu.
Na jakie dopłaty można liczyć? Zobacz wyliczenia
W drodze odstępstwa zaliczki na wsparcie przyznane w ramach rozwoju obszarów wiejskich mogą być wypłacane po zakończeniu kontroli administracyjnych.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ARiMR, w trakcie prowadzonych postępowań administracyjnych części rolników zostały wydane decyzje o umorzeniu postępowania (skutek wycofania wniosku o przyznanie płatności) lub decyzje o odmowie przyznania płatności.
Część postępowań została także zawieszona, głównie ze względu na powzięcie informacji o śmierci gospodarza, złożone wnioski transferowe oraz konieczność zakończenia wspomnianych kontroli na miejscu. Jednocześnie ARiMR korzystała z pewnych, dopuszczonych przez Komisję Europejską, mechanizmów elastyczności w celu zapewnienia sprawnej wypłaty płatności zaliczkowych.
"Pragnę zapewnić, że stan realizacji płatności dla rolników jest na bieżąco monitorowany przez ministerstwo, a pracownicy ARiMR dokładają wszelkich starań, aby wsparcie było sprawnie wypłacane, nie odstępując przy tym od wymaganej przepisami unijnymi weryfikacji warunków kwalifikowalności. Informacje o możliwych opóźnieniach w wypłatach ww. środków rolnikom są nieprawdziwe" - zapewnił Ciecióra.
Polityk odniósł się także do kwestii sporu zbiorowego w ARiMR w sprawie wynagrodzeń, który może potencjalnie być przyczyną opóźnień w wypłatach wsparcia. Jak wyjaśnił, w trakcie prac nad projektem ustawy budżetowej na lata 2022-2023 uwzględniono dla Agencji wzrost wynagrodzeń osobowych o 31,1 proc. w stosunku do wysokości wynagrodzeń zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2021 rok.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś