Nie można dzielić rolników. Pomoc powinna obejmować wszystkie zboża
Wniosek w sprawie rozszerzenia zapowiadanej pomocy finansowej dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanego napływem ukraińskiego ziarna, złożył Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Jak podkreśla on w wystąpieniu do nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa, sytuacja na rynku zbóż pozostaje rozchwiana, a wielu rolników zgłasza problemy związane z brakiem zainteresowania ze strony handlowców krajowym ziarnem.
„W związku z tym, informacja o uruchomieniu pomocy dla rolników do sprzedaży zbóż wydaje się być korzystna, ale uważamy, że zaproponowana jej forma wymaga poważnej korekty” – pisze prezes KRIR Wiktor Szmulewicz w kontekście ogłoszonego przez rząd wsparcia do skupu zbóż, a konkretnie pszenicy.
Będą kolejne transze na skup zboża
Zdaniem samorządu rolniczego, do programu pomocy powinny być zakwalifikowane wszystkie zboża bez wyjątków, niezależnie od tego, czy są paszowe, czy konsumpcyjne, czy jest to jęczmień, czy pszenżyto.
„W ten sposób unikniemy podziałów wśród rolników. W szczególności ważne jest to dla producentów jęczmienia i owsa na cele paszowe. Wyrażamy też zaniepokojenie faktem, że uprawa rzepaku nie została uwzględniona w programie pomocy. Wielu rolników poniosło ogromne straty, a cena rzepaku oferowana przez skupy jest obecnie o około 30 proc. niższa w porównaniu do ceny notowanej przed rokiem” – zwraca uwagę Szmulewicz.
W ocenie KRIR, proponowane przezeń zmiany pozwolą na zapewnienie uczciwej konkurencji na polskim rynku zbóż, co przyczyni się do rozwoju rodzimego rolnictwa oraz poprawy opłacalności w branży.
„Chciałbym zaznaczyć, że rolnictwo jest jedną z kluczowych gałęzi gospodarki narodowej, a rolnicy stanowią istotną część społeczeństwa Polski. Dlatego apeluję o uwzględnienie naszych uwag i zmiany w pomocy dla rolników do sprzedaży zbóż” – podsumowuje szef rolniczego samorządu.
Warto dodać, że „wezwany to tablicy” minister Telus dzisiaj (18 kwietnia), mówiąc o wspomnianym programie pomocowym, stwierdził: „Myślimy też o tym, żeby był to system nie tylko dla pszenicy” (informowaliśmy o tym tutaj).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś